Publiczna Szkoła Podstawowa nr 12 Specjalna im. bp. Jana Chrapka w Radomiu 18 października, w 20. rocznicę śmierci swojego patrona, zorganizowała międzyszkolną grę miejską.
Grze przyświecało hasło "Śladami bp. Jana Chrapka". Wzięło w niej udział około 80 uczniów z 11 szkół. Mieli do wykonania 12 zadań, dzięki którym mogli poznać życie i działalność bp. Chrapka. Zadania rozwiązywali w różnych punktach miasta.
- Grę rozpoczęliśmy w Kurii Diecezji Radomskiej. Tam kanclerz ks. Marek Fituch udzielił nam błogosławieństwa. W Resursie Obywatelskiej obejrzeliśmy prezentację multimedialną o bp. Janie i ułożyliśmy jego portret z puzzli. W siedzibie Centrum Młodzieży "Arka" młodzi wykonywali plakat w 20. rocznicę śmierci bp. Jana - mówi Edyta Orzechowska, nauczyciel w PSP nr 12 Specjalnej.
Uczestnicy gry byli też m.in. w domu sióstr michalitek, przy pomniku upamiętniającym robotniczy protest z czerwca 1976 roku, w katedrze, gdzie został pochowany bp Jan, na ul. Prusa, gdzie biskup mieszkał. - Odwiedzili też kościół bernardynów. Tam młodzież i dzieci mieli odnaleźć mapę i wypisać z niej nazwy ulic, przy których znajdują się stołówki, których inicjatorem był bp Chrapek. Młodzież z naszej szkoły wraz z nauczycielami na zajęciach gospodarstwa domowego upiekła pierniki, które zapakowaliśmy i przekazaliśmy bezdomnym, którzy korzystają ze stołówki u ojców bernardynów - wyjaśnia E Orzechowska.
Trasa gry wynosiła około
Z Zespołu Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu zadania w grze miejskiej rozwiązywało 10 osób. - To jest to bardzo dobry sposób upamiętnienia bp. Jana Chrapka. Myślę, że nie były to trudne zadania, a raczej zadania, które powodowały, że oni dobrze się bawili. Uczniowie nie pamiętają bp. Jana. Urodzili się po jego śmierci, ale myślę, że ta gra pozwoliła im poznać postać bp. Jana - mówi Mariusz Szymański, nauczyciel religii i edukacji dla bezpieczeństwa w ZSSiH.
Uczestnicy w katedrze przy sarkofagu bp. Jana Chrapka.