Od 26 lat Matka Boża Ostrobramska jest patronką Skarżyska-Kamiennej.
Sanktuarium w Skarżysku-Kamiennej 16 listopada przeżywało odpust ku czci Matki Bożej Ostrobramskiej. - Dzisiaj świętujemy w naszym mieście uroczystość Matki Bożej Ostrobramskiej. To patronka miasta. Dziś dziękujemy Bogu za tę decyzję, którą 26 lat temu podjął św. Jan Paweł II. Patronka to ta, która szczególnie się nami opiekuje i mówi o nas Bogu. Dlatego zgromadziliśmy się, aby dziękować Bogu za Matkę, za Patronkę, a jednocześnie chcemy prosić Ją o opiekę na przyszłość - mówił na wstępie Mszy św. ks. prał Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium.
Eucharystii przewodniczył bp Henryk Tomasik. - Dzisiaj w pierwszym czytaniu usłyszeliśmy ważne, natchnione słowa: "Teraz więc synowie słuchajcie mnie. Błogosławieni ci, co dróg moich strzegą. Słuchajcie przestrogi, bądźcie mądrzy, nie odrzucajcie jej. Błogosławiony jest człowiek, który mnie słucha, który co dzień u drzwi moich czeka, czuwając u progu mojej bramy, bo kto mnie znajdzie, znajdzie życie i osiągnie upodobanie Pana". Odczytujemy te natchnione słowa ze Starego Testamentu jako głos Matki Bożej skierowany do nas. Teraz więc synowie słuchajcie mnie. Maryja swoimi słowami i swoją postawą chce nas czegoś nauczyć. Oto Ja służebnica Pana, niech mi się stanie według Twego słowa. To lekcja pokory, wiary, zaufania i zawierzenia, a jednocześnie te niezwykle ważne słowa z Kany Galilejskiej: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn. Tego chce nas nauczyć Matka Boża - zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie. Ewangelia jest światłem i drogowskazem. Ewangelia jest także źródłem nadziei - mówił w homilii bp Henryk.
Biskup Tomasik podkreślił, że Maryja prowadzi nas do Jezusa, Ewangelii i Eucharystii. - Maryja jest jednocześnie tą, co przypomina św. Jan Paweł II, która w sposób szczególny i wyjątkowy i jak nikt inny doświadczyła miłosierdzia, a równocześnie w sposób wyjątkowy okupiła swój udział w objawianiu się miłosierdzia Bożego ofiarą serca. Dzisiaj prosimy o taki dar, dar z serca gotowego do ofiary dla Chrystusa i ze względu na Chrystusa. Wpatrzeni w Matkę Bożą, Matkę Miłosierdzia modlimy się słowami św. s. Faustyny: "Dopomóż mi, o Panie, aby oczy moje były miłosierne, aby słuch mój był miłosierny, aby język mój był miłosierny, aby ręce moje były miłosierne i aby serce moje było miłosierne". Błagamy Pana Boga słowami modlitwy z dzisiejszej liturgii, którą przed chwilą skierowaliśmy do Pana Boga: "Wszechmogący Boże, okaż pomoc Twojemu ludowi, aby oddając cześć Najświętszej Maryi Pannie, Matce Miłosierdzia, za Jej wstawiennictwem uzyskał Twoje miłosierdzie". Niech tak się stanie w naszym życiu - mówił bp Tomasik.
Przed ołtarzem ustawiony był obraz Matki Bożej Miłosierdzia, który będzie w koście św. Mikołaja w Wysokiej. Poświęcili go bp. H. Tomasik, ks. prał. J. Karbownik i ks. Arkadiusz Bieniek, proboszcz parafii Wysoka.
Podczas Mszy św. wręczono trzy medale Kapituły Ostrobramskiej Dominae de Porta Aciali operibusque misericordiae deditus (Pani z Ostrej Bramy i dziełom miłosierdzia oddany). Otrzymała go Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu za pomoc w organizacji pieszej pielgrzymki z Ostrej Bramy na Jasną Górę, wspieranie dzieł miłosierdzia w tutejszym sanktuarium oraz za wielorakie wsparcie, aby stawało się ono jeszcze bardziej miejscem pamięci modlitewnej i historycznej. Nagrodę odebrał Marek Szary, zastępca dyrektora RDLP. Medalami zostały uhonorowane też Maria Cygan, lekarz wolontariusz z Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu, za całkowicie bezinteresowną i wielkoduszną służbę chorym i cierpiącym, zwłaszcza od 2003 roku na terenie miasta Radomia oraz Maria Kośmińska-Wójtowicz z radomskiej parafii MB Miłosierdzia za szerzenie od 35 lat czci Matki Bożej Miłosierdzia przez pracę w bibliotece parafialnej, zachęcanie do włączenia się do Banku Modlitwy Niepokalanej i organizowanie pomocy potrzebującym.
- Gratulujemy laureatom. Niech te przykłady czci Matki Bożej i zaangażowania w dzieła miłosierdzia inspirują nas, abyśmy pomnażali dobro - powiedział ks. kan. prof. dr hab. Marek Chmielewski, sekretarz Kapituły Ostrobramskiej.
Po Eucharystii wierni wysłuchali koncertu organowego w wykonaniu prof. Romana Peruckiego. Koncert poprowadził ks. prał. Wojciech Szary, dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego i przewodniczący Komisji ds. Muzyki i Śpiewu Kościelnego Kurii Diecezji Radomskiej.