Promocja książki Stanisława Zubka „Życie polityczne Radomia”

Jest trzecią i ostatnią publikacją z cyklu obejmującego życie polityczne miasta i regionu w minionym trzydziestoleciu.

 

W sali konferencyjnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu przy ul. 25 Czerwca 68 odbyła się promocję książki Stanisława Zubka „Życie polityczne Radomia. Okres najnowszy (2013-2020) „, wydanej przez Fundację im. Mikołaja z Radomia. Publikacja jest kontynuacją pracy autora „Życie polityczne Radomia 2006-2012”, wydanej przez Towarzystwo Nauczycieli Szkół Polskich oraz publikacji Apolinarego Zubka „Życie polityczne Radomia w okresie transformacji ustrojowej w latach 1989-2005” wydanej przez Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia.

Jak mówi autor, pracując nad książką „Życie polityczne Radomia. Okres najnowszy (2013-2020) „, patrzył na to jakby z trzech stron swojej kariery zawodowej. Był czas, kiedy był politykiem. - Drugie doświadczenie to jest z perspektywy dziennikarza. Tu jest z kolei inny ogląd polityki, jakby z drugiej strony, ten opisowy. Trzecia optyka to jest z perspektywy urzędnika administracji rządowej. Pracowałem w gabinetach wojewodów radomskiego, świętokrzyskiego. To też daje ten ogląd od strony władzy wykonawczej. Czyli trzy rzuty doświadczenia życiowego, zawodowego, na problematykę, która zawarta jest w tej książce. Na pewno z tego powodu, że byłem zaangażowany w politykę i siłą rzeczy byłem postrzegany, jako osoba jednak zaangażowana po jakiejś tam stronie, przyjąłem pozycje narratora, tak, aby pozostawić czytelnikowi możność jakby zinterpretowania pewnych wydarzeń - wyjaśnia S. Zubek.

Książka zawiera szczegółowy opis kampanii różnego szczebla. Pokazuje zmiany w metodach ich prowadzenia, badania socjologiczne w regionie z odniesieniem do wyników badań krajowych, ukazuje debaty kandydatów i wpływ na kampanie wyborczą. Też można znaleźć tam zestawienia wyników ugrupowań i kandydatów z rozbiciem na powiaty.

- Ukazuję też m.in. wyłanianie przedstawicieli Radomia i regionu we władzach wojewódzkich i centralnych w wyborach parlamentarnych i do sejmiku wojewódzkiego. Przybliżam ugrupowania polityczne oraz zmiany na mapie politycznej Radomia. Pokazuję przechodzenie liderów ugrupowań politycznych do innych środowisk politycznych W regionie tych zwrotów czasami bywało po kilka - zaznacza autor. - Starałem się też przedstawić ugrupowania polityczne w ich ciągu historycznym - to jest od czasu Okrągłego Stołu. Na przykład, jeżeli mówię o Platformie Obywatelskiej to po drodze jest ROAD, Unia Demokratyczna, Kongres Liberalno Demokratyczny, Unia Wolności. Jeżeli PiS - to Porozumienie Centrum. Jeżeli SLD - to SDRP - dopowiada.

W publikacji pokazane zostało też zjawisko przenoszenia poparcia po pierwszej turze wyborów na innych kandydatów i jego efekty. Chodzi o wybory prezydenckie - prezydenta miasta i prezydenta państwa. Z kolei część fotograficzna przybliża osoby, o których mowa w publikacji.

- Starałem się tu zachować parytety, tak, aby wszystkie ugrupowania były reprezentowane w stopniu równym. Ukazałem też incydenty występujące w trakcie wyborów, a także sprawy sądowe, które odbywały się w trybie wyborczym - podsumowuje S. Zubek.

We fragmencie recenzji dr. hab. Sebastiana Bobera dotyczącej omawianej książki czytamy: „Książka Stanisław Zubka jest niewątpliwie pionierską na rynku wydawniczym. Autor skupił się głównie na sytuacji politycznej omawianego regionu, bez uciekania się do ocen poszczególnych kandydatów czy kampanii wyborczych, takie zostawił czytelnikowi”.

Publikacja w najbliższym czasie będzie dostępna w księgarniach.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..