Przystąpiła do niego radomska parafia pw. św. Pawła Apostoła. Liturgii przewodniczył bp Marek Solarczyk.
Radości z faktu przystąpienia do dzieła nie kryje Lucyna Wiśniewska, diecezjalna animatorka wspólnot intronizacyjnych NSPJ: - Serce się raduje, że dzieło się rozwija. Wiele lat przygotowaliśmy się do tej intronizacji. Potrzebujemy tego, bowiem żyjemy w trudnych czasach, między innymi pandemii czy konfliktów społecznych. A źródłem pokoju jest Serce Pana Jezusa.
- Przeżywamy dzisiaj wyjątkowy czas, wpisany w dzieło intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest naszym pragnieniem, aby było ono doświadczeniem i przeżyciem tej wyjątkowej tajemnicy, kiedy człowiek wnika w serce Boga. Intronizacja Najświętszego Serca Pana Jezusa nie może zatrzymać się na poziomie samych słów. To nie może być tylko wyraz zewnętrznej postawy. To musi być wielkie pragnienie, aby żyć w mocy łaski Boga, żeby odsuwać grzech - mówił w homilii ordynariusz.
Homilia bp. Marka Solarczyka:
Akt intronizacji odbył się po homilii. Bp Marek poświęcił najpierw obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa i wizerunki, które potem zostały wręczone poszczególnym delegacjom, które publicznie składały akty oddania, a tych było około 20. Reprezentowali władze samorządowe, na czele z Jerzym Zawodnikiem, wiceprezydentem Radomia, i Dariuszem Piątkiem, burmistrzem Skaryszewa, a także przedstawiciele grup zawodowych, ruchów, stowarzyszeń i wspólnot formacyjnych, związanych z parafią na radomskim Janiszpolu.
- My, mieszkańcy parafii św. Pawła Apostoła w Radomiu, oraz wszyscy tutaj zgromadzeni, chcemy uroczyście wyznać, że Ty, Panie Jezu Chryste, jesteś naszym Królem we wszystkich wymiarach naszego życia - prowadził akt oddania o. Waldemar Sojka, redemptorysta ze Skarżyska-Kamiennej, który prowadzi rekolekcje intronizacyjne w Polsce i takie przeprowadził w parafii św. Pawła w Radomiu.
Zadaniem i misją wspólnot intronizacyjnych jest adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz osobiste oddanie się Sercu Pana Jezusa. Duchowość osób przynależących opiera się na trzech elementach: odnowieniu wiary w Pana Jezusa i przyjęciu Jego woli, indywidualnym poświęceniu się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa oraz zobowiązaniu się do świadectwa o tym oddaniu wobec świata.
- Zachęcamy wszystkie parafie, by przyłączyły się do tego dzieła. Zanim nastąpi akt intronizacji na poziomie parafialnym, trzeba zorganizować rekolekcje. Tu chodzi o to, by stale żyć w łasce uświęcającej i adorować Chrystusa we wspólnotach parafialnych. Dzieło Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa w parafiach diecezji radomskiej dopiero się rozpoczyna. Mamy na razie 5 takich wspólnot, a w diecezji dotychczas dwie parafie dokonały aktu intronizacji. Jest to parafia pw. św. Józefa na radomskim Młodzianowie i teraz św. Pawła na Janiszpolu - mówi ks. Dariusz Sałek, diecezjalny opiekun wspólnot dzieła Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa.