Życie parafialnej wspólnoty pw. św. Kazimierza w Radomiu na Zamłyniu rozpoczęło się w niemal tragicznych okolicznościach. Radość, która powinna towarzyszyć wiernym w takiej chwili, została przyćmiona ogłoszonym 11 godzin wcześniej stanem wojennym.
Przeglądałem kronikę parafialną redagowaną od 1981 roku przez pierwszego proboszcza parafii św. Kazimierza ks. inf. Adama Sochę. Na trzeciej stronie trafiłem na znamienną datę 13 grudnia 1981 r. Wiemy, co się tego dnia wydarzyło w naszym kraju 40 lat temu. Rozpoczął się stan wojenny, który wiązał się z zakazem zgromadzeń organizowanych na zewnątrz. Pamiętam z dzieciństwa przenikliwy mróz. Tego dnia bp Edward Materski odprawił pierwszą Mszę św. na radomskim osiedlu Zamłynie przy ul. Garbarskiej, gdzie rodziła się parafia. Tam była wówczas budowana kaplica tymczasowa - mówi ks. prał. Jarosław Wojtkun, proboszcz parafii św. Kazimierza w Radomiu.
Ks. inf. Socha tak opisał ten dzień w parafialnej kronice: "13 grudnia 1981 roku - dzień otwarcia i poświęcenia kaplicy na Zamłyniu - dzień (niedziela) ze śniegiem i mrozem. Dzień bardzo pamiętny dla Zamłynia, ale nie mniej pamiętny dla całego Narodu Polskiego, bo ogłoszono w tym dniu stan wojenny w Polsce. O godz. 11 - Msza św. - ludzi dość dużo. Księdza biskupa witają dzieci, p. Wesołowski Stanisław z p. Bzduchową i wreszcie ja. Pan Wesołowski mówi: »My, mieszkańcy Zamłynia, jesteśmy dzisiaj bardzo szczęśliwi i uradowani. Zaczyna się bowiem wypełniać to, o czym od wielu lat marzyliśmy i myśleli, żeby tu, na Zamłyniu, został wybudowany kościół, żebyśmy mieli swoją parafię. I oto dzisiaj witamy Waszą Ekscelencję w tej skromniej kaplicy…«. Ja w swoim przemówieniu podkreśliłem, »że dzień 13 grudnia 81 r. dla Radomia i Zamłynia jest dniem, który przejdzie do historii Radomia i Diecezji. Dziś bowiem Pasterz Diecezji dokonuje poświęcenia kaplicy ku czci św. Kazimierza…«. Poświęceniem kaplicy i Mszą św., którą odprawił Ks. Biskup Ordynariusz Edward Materski, wygłosił kazanie, rozpoczęła się historia przyszłej Parafii św. Kazimierza w Radomiu na Zamłyniu. Historię tę wraz z Chrystusem mieszkającym w kaplicy będziemy pisać my i następne pokolenia Zamłynia. Oby ta historia była naznaczona gorącą wiarą i miłością oraz poświęceniem i ofiarą ze strony nas wszystkich".
W związku z 40. rocznicą sprawowania pierwszej Mszy św. na Zamłyniu, 12 grudnia o godz. 18, bp Piotr Turzyński w bazylice św. Kazimierza będzie przewodniczył Eucharystii. Tydzień później zostanie tu otwarta wystawa upamiętniająca pierwszego proboszcza, budowniczego kościoła.
Więcej w wydaniu papierowym "Gościa Radomskiego AVE" nr 49 na 12 grudnia br.