Żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wyjechali na granicę z Białorusią. Powitają Nowy Rok na służbie, broniąc polskiej granicy.
Zmienią pełniących tam dotychczasową służbę żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.
- Żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z batalionów w Grójcu, Radomiu i Pomiechówku wyjechali wesprzeć żołnierzy obrony terytorialnej na polsko-białoruskiej granicy. W ramach operacji "Silne Wsparcie" nasi żołnierze będą zbierać doświadczenie, będą wspierać specjalistycznie swoich kolegów na wschodzie po to, by w Polsce żyło nam się bezpieczniej - mówi płk Witold Bubak, dowódca 6MBOT.
- Do zadań żołnierzy, pełniących służbę na terenach przygranicznych, należeć będą między innymi.: obsługa masztów oświetleniowych oraz wydzielanie specjalistycznego sprzętu takiego jak: pojazdy osobowo-ciężarowe, terenowe, quady, prowadzenie wodnych patroli na rzece Bug czy wspieranie Straży Granicznej i Policji w dotychczasowych działaniach - informuje Weronika Chochoł, z Zespołu Prasowego 6MBOT.
- Wsparcie służb patrolujących tereny przygraniczne przez mazowieckich terytorialsów opiera się na czterech fazach: lokalizacji, izolacji, zabezpieczeniu i przekazaniu uchodźców odpowiednim służbom. Dodatkowo jesteśmy wyposażeni w plecaki ratownicze celem udzielenia pomocy potrzebującym - wyjaśnia por. Dominik Pijarski, oficer prasowy 6MBOT.
O dotychczasowych działaniach Wojsk Obrony Terytorialnej na granicy polsko-białoruskiej informuje W. Chochoł: - Od początku września, czyli od czasu rozpoczęcia operacji "Silne Wsparcie", żołnierze WOT zrealizowali blisko 6000 patroli pieszych, zmotoryzowanych czy konnych. Na rzece Bug przeprowadzono ponad 700 patroli wodnych z wykorzystaniem łodzi płaskodennych. Grupy Rozpoznania Obrazowego WOT zapewniają ciągły monitoring sytuacji w strefie nadgranicznej i w bezpośredniej bliskości granicy po stronie białoruskiej. Obraz z bezzałogowców umożliwia bardzo dokładne lokalizowanie miejsc podejścia imigrantów, ich aktywności, w tym przygotowywania się do nielegalnego przejścia przez granice. Bezzałogowce wykonały ponad 300 lotów. 85 proc. operacji lotniczych prowadzonych było w warunkach nocnych.