Nowy numer 13/2024 Archiwum

Przenoszę się do miasta

Tak oświadczyła zaprzyjaźniona z naszą redakcją mieszkanka Jedlni-Letniska.

Póki co pani Ewa nigdzie się nie przeprowadza. Od 1 stycznia 2022 roku Jedlnia-Letnisko otrzymuje prawa miejskie.

Piotr Leśnowolski, wójt gminy, odebrał 30 grudnia w rąk Mateusza Morawieckiego, premiera RP, akt nadania statusu miasta dla Jedlni-Letniska.

- To przepiękna uroczystość, bo ona domyka wszystkie procedury, które trwały w kończącym się roku. Począwszy od mojego pomysłu i złożenia wniosku do rady gminy, poprzez wojewodę, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, podpis premiera i oficjalne wręczenie aktów w przeddzień rozpoczęcia nowej rzeczywistości dla naszego samorządu, bo już od 3 stycznia wchodzimy do budynku urzędu miasta, a nie gminy - mówi wójt Piotr Leśnowolski.

Sięgając do początków miejscowości, około 1387 roku swój łowiecki folwark miał tu król Władysław Jagiełło i to on w tymże roku specjalnym przywilejem uwolnił mieszkańców od danin, czyniąc ich łowcami królewskimi, pomocnymi przy polowaniu.

W 1905 roku zbudowano tutaj drewnianą kaplicę, a 28 marca 1921 roku została erygowana parafia. Jej pierwszym proboszczem był ks. Władysław Korpikiewicz. W 1917 roku miejscowości nadano nazwę Jedlnia-Letnisko i zaczęły w niej powstawać domy letniskowe. Na skaju wioski wybudowano na rzece Gzówce 2,5 kilometrowy zalew. W roku 1987 Jedlnia-Letnisko stała się siedzibą gminy, a od 1 stycznia zyskuje prawa miejskie.

Oprócz Jedlni-Letniska prawa miejskie otrzymały: Pruszcz (woj. kujawsko-pomorskie), Izbica (woj. lubelskie), Lutomiersk (woj. łódzkie), Bolimów (woj. łódzkie), Cegłów (woj. mazowieckie), Nowe Miasto (woj. mazowieckie), Iwaniska (woj. świętokrzyskie), Olsztyn (woj. śląskie) i Kaczory (woj. wielkopolskie).

Tutejsza parafia obchodziła w minionym roku 100-lecie, a świątynia parafialna, jedyna na Mazowszu zbudowana w stylu zakopiańskim, była jednym z kościołów stacyjnych w Roku św. Józefa.   Tutejsza parafia obchodziła w minionym roku 100-lecie, a świątynia parafialna, jedyna na Mazowszu zbudowana w stylu zakopiańskim, była jednym z kościołów stacyjnych w Roku św. Józefa.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy