Nie żyje Stefan Fudalej

Był żołnierzem Armii Krajowej oraz zasłużonym nauczycielem i wychowawcą wielu pokoleń uczniów opoczyńskiego Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego.

Mało kto wie, że pan Stefan, jako parafianin wspólnoty Podwyższenia Krzyża Świętego w Opocznie, był inicjatorem kroniki parafialnej, którą skwapliwie prowadził z Franciszką Firmowską, wieloletnią nauczycielką historii. Przez wiele lat, także na ten rok, pomagał przygotowywać folder, który parafianie otrzymywali podczas wizyty duszpasterskiej, kolędy.

Zmarł 4 lutego w wieku 93 lat w Krakowie. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w opoczyńskim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego 15 lutego. Rozpocznie je Msza św. o godz. 12, którą będą celebrowali między innymi jego księża wychowankowie.

Stefan Fudalej jako 16-latek wstąpił w szeregi Armii Krajowej, składając przysięgę, której odbiór brzmiał: „Zwycięstwo będzie twoją nagrodą. Zdrada będzie karana śmiercią”. Przysiędze został wierny do końca. Przyjął pseudonim „Szczerbiec”. W czasie wojny należał do Obwodu Kraków-Miasto, gdzie wykonywał zadania wywiadowcze. Po ucieczce z miasta w 1944 roku został wcielony do II drużyny AK w Rajsku, IV plutonu, VII kompanii II batalionu „Bolesław” zgrupowania „Żelbet”, którą dowodził Józef Job „Skok”. Był członkiem tej drużyny aż do czasu jej rozwiązania w 1945 roku.

Urodził się 2 marca 1928 roku we wsi Rajsko pod Krakowem. Dziś to dzielnica Krakowa. Naukę rozpoczął w rodzinnej miejscowości. Przerwała ją wojna. Po niej, w Krakowie, ukończył gimnazjum a później liceum. W 1952 roku został absolwentem Wydziału Filologii Klasycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Dwa lata później trafił do Opoczna na podstawie nakazu pracy. Na długie lata związał się z Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego. Tu był nauczycielem wielu przedmiotów, bo - obok znajomości tego, co wyniósł z kierunku studiów - posiadał niezwykle szerokie wykształcenie. Przez blisko 40 lat uczył tutaj języka łacińskiego, wychowania technicznego, historii starożytnej, wychowania fizycznego, logiki, a także matematyki.

6 kwietnia 1973 roku Kurator Okręgu Szkolnego w Kielcach mianował go na stanowisko profesora szkoły średniej. W 1983 roku Stefan Fudalej założył Izbę Tradycji Liceum Ogólnokształcącego, gdzie zgromadził pamiątki związane z historią szkoły i jej założycielem Stanisławem Albinem Kowalskim. Był również autorem słów i melodii hymnu szkoły, a także opiekunem wielu szkolnych organizacji.

Jako żołnierz Armii Krajowej, kombatant, brał nie tylko udział w wielu uroczystościach patriotycznych, ale był również mocno zaangażowany w utrwalanie pamięci i propagowanie wiedzy na temat Armii Krajowej. W 2010 roku opublikował folder pt. „Krótka historia koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Opocznie 1990-2010”. Prowadził także kronikę Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Opocznie. Jest również autorem publikacji dotyczących represji stalinowskich wobec uczniów opoczyńskiego liceum i niektórych pracowników szkoły.

Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. W 2013 r. Stefan Fudalej został awansowany do stopnia porucznika.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!

 

Pedagog i historyk regionalista w stworzonej przez siebie Izbie Tradycji Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie.   Pedagog i historyk regionalista w stworzonej przez siebie Izbie Tradycji Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Opocznie.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..