Konkurs Mazowieckiego Kuratorium Oświaty dla uczniów z województw mazowieckiego, łódzkiego i śląskiego.
Była radomianką i mistyczką, która w wizji usłyszała o cudzie nad Wisłą, niemal 50 lat przed tym wydarzeniem. Było to 15 sierpnia, a więc w kalendarzowym dniu zwycięskiej bitwy z sowietami. Mistyczka zapisała usłyszane orędzie: "Uroczystość dzisiejsza niezadługo stanie się świętem waszym narodowym, bo w tym dniu odniesiecie zwycięstwo świetne nad wrogami, dążącymi do waszej zagłady".
W tym roku przypada 200. rocznica jej urodzin. Przyszła na świat w Radomiu. Została ochrzczona w kościele farnym św. Jana. W tym mieście spędziła pierwsze 25 lat swego życia. Była ciotką znanego radomskiego malarza Jacka Malczewskiego.
Dla uczczenia tej rocznicy, a także dla upowszechnienia znajomości tej osoby mazowieckie kuratorium oświaty organizuje konkurs literacki i plastyczny zaadresowany do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych. A że losy kandydatki na ołtarze pchnęły ją w inne niż radomskie okolice, konkurs adresowany jest, poza województwem mazowieckim, również do łódzkiego i śląskiego.
- Obok doświadczenia głębokiej wiary, Wanda Malczewska przez całe życie była zaangażowana społecznie. Szczególnie bliscy byli jej ludzie prości, zwyczajni. Często odwiedzała wioski, edukowała młodzież z wiosek, leczyła, zakładała szpitale, szkoły. Aktywnie brała udział w powstaniu styczniowym, organizując szpitale. To chcielibyśmy pokazać, uczcić ją, i pokazać taką siłaczkę, która kocha ludzi, dlatego że kocha Boga - mówi bp Piotr Turzyński.
O konkursie mówi Aurelia Michałowska, mazowiecka kurator oświaty: - Nie ukrywam, że inspiracja konkursu przyszła po rozmowie z bp. Piotrem Turzyńskim, od lat propagatorem tej postaci. Jestem radomianką i wciąż odkrywam tu ślady Wandy Malczewskiej. Celem nadrzędnym konkursu jest rozwijanie wśród dzieci i młodzieży patriotyzmu, ale też poczucia odpowiedzialności i poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego - podkreśla A. Michałowska.
O informacjach technicznych mówi Alicja Byzdra, starszy wizytator kuratorium oświaty w Warszawie, delegatura w Radomiu: - Pracę konkursową będzie można wykonać w jednej wybranej kategorii, literackiej lub plastycznej. Praca musi spełniać następujące wymagania: praca literacka to wiersz lub inna forma krótkiego utworu literackiego, a praca plastyczna, wykonana dowolną techniką ma mieć maksymalny format A3. Prace muszą być wykonane samodzielnie i indywidualnie. Prace uczniowie kierują do dyrektora szkoły. On wyznacza opiekuna dla uczestnika konkursu. Opiekun pracy będzie osobą do kontaktu z organizatorami konkursu. Praca zostanie przesłana do mazowieckiego kuratora oświaty. Termin przysyłania prac to okres od lutego do 20 kwietnia 2022 roku. Wykonane prace prosimy, by przekazać do kuratorium do końca kwietnia. Ogłoszenie wyników odbędzie 11 maja. Natomiast 18 maja planowany jest pokaz prac i uroczysta gala.