Wyróżnienie przyznawane jest za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę dóbr kultury, popularyzację dziedzictwa kulturowego i historii miasta Radomia.
Kaziki to święto ku czci patrona Radomia i diecezji radomskiej św. Kazimierza Jagiellończyka. Ważnym i prestiżowym elementem Kazików 2022 było wręczenie Nagrody im. Świętego Kazimierza, przyznawanej za propagowanie dziedzictwa kulturowego Radomia. Uroczyste wręczenie nagrody odbywało się w Ośrodku Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu. Do Nagrody zgłoszono: Jarosława Kowalika, Barbarę Łopytę, Pawła Putona, Jana Rejczaka, Grzegorza Sieka, Stowarzyszenie Droga Mleczna, Adriana Szarego. Komisja Konkursowa w składzie: Mateusz Tyczyński, Robert Utkowski, Przemysław Bednarczyk, dr hab. Sebastian Piątkowski i Sebastian Równy nominowała do nagrody Pawła Putona (zgłoszony przez Radomskie Towarzystwo Naukowe), Stowarzyszenie „Droga Mleczna” (zgłoszone przez Fundację im. Marii Fołtyn w Radomiu) i Adriana Szarego (zgłoszony przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu). Laureatem Nagrody im. św. Kazimierza został Paweł Puton.
- Honorujemy przede wszystkim osoby, które przyczyniły się do promowania kulturowego i historycznego miasta Radomia. P. Puton został nominowany za pomysł koncepcji i materiał fotograficzny oraz tekstowy do wydawnictwa "Filokartysta Radomski", pisma Radomskiej Inicjatywy Pocztówkowej, a przede wszystkim za wydanie w ogólnopolskim Wydawnictwie Księży Młyn opracowania "Radomskie latarenki adresowe", które stanowią pionierską na skalę Polski publikację poświęconą nierozpoznanemu do tej pory detalowi. Również za propagowanie postaci sługi Bożej Wandy Malczewskiej - mówi Sebastian Równy, dyrektor Wydziału Kultury w UM w Radomiu.
Statuetkę laureatowi wręczył Radosław Witkowski, prezydent Radomia.
- Od ponad 20 lat działam w sferze propagowania historii, tradycji, kultury Radomia. W Resursie zawodowo też mam wielkie pole do popisu i mam tę radość, że wiele projektów mogę przeprowadzić - mówi P. Puton. Laureat podkreślił, że we wszystkim co robi, wspiera go żona Magdalena.
Paweł Puton urodził się w 1983 r. w Radomiu, jest regionalistą, miłośnikiem historii i dziedzictwa kulturowego Radomia oraz regionu radomskiego. Szczególnym zainteresowaniem darzy przydrożne kapliczki, figury i krzyże. Od 2004 r. jest członkiem Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia, a od 2015 r. członkiem Radomskiego Towarzystwa Naukowego.
W 2019 r. m.in. dzięki jego pomysłowi powstała Radomska Inicjatywa Pocztówkowa, której jest koordynatorem. Pan Paweł jest autorem dwóch książek i około 200 opracowań, artykułów popularnonaukowych i naukowych o tematyce regionalnej.