Zmagania na tym szczeblu odbyły się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Dyplomy i nagrody rzeczowe wręczył bp Piotr Turzyński.
Tegorocznej Olimpiadzie Teologii Katolickiej przyświecał temat: "Oblicza miłosierdzia w nauczaniu i praktyce Kościoła". Źródłami, które zgłębiali uczestnicy, były: Pismo Święte, Katechizm Kościoła Katolickiego, nauczanie papieży - Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka oraz inna literatura, wśród której był "Dzienniczek" św. s. Faustyny Kowalskiej.
Eliminacje na szczeblu szkolnym, do których przystąpiło 160 uczniów z 20 szkół ponadpodstawowych, odbyły się w listopadzie. Niemal 30 olimpijczyków stanęło do zawodów na szczeblu diecezjalnym. - Rozwiązywali test składający się z 34 pytań, za którego rozwiązanie można było otrzymać maksymalnie 54 punkty. Zapewniliśmy też możliwość uczestnictwa w diecezjalnym finale uczniom przebywającym na kwarantannie covidowej lub chorym. Takie osoby rozwiązywały test online - mówi ks. Stanisław Piekielnik z Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej, odpowiedzialny za OTK.
Jak się okazało, trzy pierwsze miejsca zajęli uczniowie z VI LO im. J. Kochanowskiego w Radomiu. Byli to: Emilia Wasilewska (I miejsce), Marcin Mucha (II) i Agnieszka Brusik (III).
- Emilia i Agnieszka to moje uczennice. Katechetą Marcina jest ks. Artur Piasek, wikariusz z katedry. Spotykaliśmy się online od szeregu tygodni i pracowaliśmy nad tekstami. Włączam się w tę olimpiadę od wielu lat. Mam nawet uczennicę, która kilka lat temu zwyciężyła na poziomie ogólnopolskim. Korzystałam więc z tego doświadczenia i to przyniosło efekt w tym roku. Cieszę się z wyniku i jestem dumna z naszych uczniów - mówi Daniela Czerwińska, katechetka z radomskiego VI LO.
- Muszę przyznać, że wynik - II miejsce - i udział w finale ogólnopolskim to coś, o czym myślałem. Czułem się dobrze przygotowany i, jak się okazało, tak to było - mówi Marcin Mucha, który jest lektorem w parafii Chrystusa Króla na radomskim Gołębiowie I oraz należy do wspólnoty neokatechumentalnej.
Epidemiczne obostrzenia sprawiają, że Agnieszka, wcześniej członkini scholi parafialnej w Orońsku, choć zajęła III miejsce, nie pojedzie w końcu marca na finał ogólnopolski do Płocka. - Agnieszka ma jeszcze czas. Jest dopiero uczennicą II klasy, podobnie jak Emilia. Mam nadzieję, że w przyszłym roku znów staną do zawodów i pokażą, na co je stać. Emilia może to zrobić już teraz - zapewnia D. Czerwińska.
Nagrody razem z bp. Piotrem Turzyńskim wręczali ks. Stanisław Łabendowicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej, i ks. Marek Adamczyk, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.
Wszyscy uczestnicy diecezjalnego finału, jak też szkoły, które reprezentowali, otrzymali pamiątkowe dyplomy. Wręczono również kilka wyróżnień.