Delegacja mieszkańców spotkała się podczas audiencji z Ojcem Świętym w Watykanie.
Jastrząb należący do dekanatu Wierzbica obchodzi w tym roku jubileusz 600-lecia istnienia. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w styczniu br., a centralne obchody będą miały miejsce 26 czerwca, w dniu odpustu parafialnego.
Z papieżem spotkali się Andrzej Bracha, wójt gminy Jastrząb, jego żona Barbara, Albert Bobrowski, sekretarz gminy Jastrząb, oraz ks. prał. Albert Warso, pracownik Watykanu pochodzący z parafii Jastrząb.
- To było bardzo ważne wydarzenie dla gminy Jastrząb. Dzięki też ks. prał. Albertowi Warso udało nam się spotkać z papieżem Franciszkiem. Papież pobłogosławił świecę jubileuszową. Było naprawdę bardzo doniosłe. Pierwszy raz miałem przyjemność spotkać się z papieżem Franciszkiem. Prosiłem o modlitwę za Polskę, za Ukrainę, ale też za naszą małą ojczyznę, gminę Jastrząb oraz o błogosławieństwo na obchody 600-lecia, który przeżywamy w tym roku - powiedział Radiu Plus Radom A. Bracha.
Czerwcowym uroczystościom będzie przewodniczył abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, z którym w Rzymie spotkała się delegacja mieszkańców.
- Jastrząb został założony w pierwszym dziesięcioleciu rządów biskupich w Krakowie Wojciecha Jastrzębca, a ten objął to biskupstwo w 1412 r. W Jastrzębiu stał drewniany dwór biskupi, który został zbudowany przez młynarza i cieślę Marcina. Krakowski biskup Zbigniew Oleśnicki dokonał lokacji miasta albo ją ponowił. Budowę obecnego kościoła rozpoczęto w 1909 r. Składa się z prezbiterium i zakrystii pochodzących z XVII w. i dwudziestowiecznej nawy głównej z transeptem. Dedykacji kościoła dokonał bp Paweł Kubicki 25 sierpnia 1931 r. Kolejne przebudowy miały miejsce w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX w. staraniem ks. Piotra Figurskiego. W kościele znajduje się malowany na desce obraz Matki Bożej Bolesnej z XVI–XVII w. Przeniesiony on został do Jastrzębia z drewnianego kościoła w Gąsawach. Obraz uważany był za cudowny, a liczne wota świadczyły o dawnym kulcie - mówi ks. Michał Krawczyk, diecezjalny konserwator zabytków.