Nowy numer 13/2024 Archiwum

Pola Nadziei i pomoc uchodźcom z Ukrainy

- Zachęcam do włączania się w tę akcję, aby pomóc najbardziej potrzebującym - mówi ks. Damian Drabikowski, dyrektor radomskiej Caritas.

Dużym projektem cyklicznym realizowanym przez Caritas diecezjalną są "Pola Nadziei", akcja realizowana jest w każdą Niedzielę Palmową, a skierowana do osób chorych onkologicznie. - Zbieramy pieniądze dla naszych podopiecznych Zespołu Domowej Opieki Hospicyjnej im. Św. Józefa. Część tych pieniędzy zostanie przeznaczona na ofiary wojenne w Ukrainie - mówi ks. Damian Drabikowski.

W najbliższą niedzielę przed kościołami wolontariusze Caritas będą stać z puszkami. Symbolicznym gestem podziękowania za złożone datki będzie żonkil, bądź żółty balonik. Żonkil jest symbolem akcji "Pól Nadziei". - Zachęcam do włączania się w tę akcję, aby pomóc najbardziej potrzebującym - mówi dyrektor Caritas.

Caritas Diecezji Radomskiej pomogła i pomaga bardzo wielu osobom z Ukrainy. - Pomogliśmy znaleźć domy i mieszkania w naszych placówkach, które prowadzone są wspólnie z diecezją radomską. Przebywa w nich około 200 osób. Mają zapewnione trzy posiłki oraz m.in. opiekę psychologa, są też osoby, które pomagają w wypełnieniu odpowiednich dokumentów - wylicza ks. D. Drabikowski.

Radomska Caritas wydała około 10 tys. posiłków dla osób z Ukrainy, w tym również paczki żywnościowe. Do magazynu cały czas zgłaszają się osoby potrzebujące.

- Dotychczas, jako Caritas na pomoc dla uchodźców przekazaliśmy nad 35 tys. zł - to pomoc finansowa. Jeśli chodzi o dary rzeczowe to jest to kwota ponad 250 tys. zł. We współpracy z Rycerzami Kolumba zakupiliśmy leki za 130 tys. dolarów. Leki pojechały do Lwowa i tam z Lwowa zostały rozprowadzone po całej Ukrainie. Cały czas współpracujemy z Rycerzami Kolumba w różnych przestrzeniach. Udało się nam zorganizować dwa bardzo duże transporty, załadowane przeróżnym rzeczami. Szykujemy się do wysłania kolejnej dużej ciężarówki w przyszłym tygodniu. Jedna ciężarówka pojechała do ks. Michała Machnio, a druga do ks. Krzysztofa Wilka. Kapłani posługują w Ukrainie. Dostałem informację od ks. Michała, który prosi o kolejny transport. Wyślemy go w poniedziałek lub wtorek. Chodzi przede wszystkim o żywność z długim terminem, środki higieny osobistej, środki do dezynfekcji - nawet pomieszczeń. Oni przepakowują otrzymane transporty i przesyłają m.in. do Buczy - mówi dyrektor Caritas. - Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, którzy włączyli się w akcję zarówno zbierania funduszy, jak również przy zbierani darów materialnych i przy ich segregowaniu. Około 1500 wolontariuszy w skali całej diecezji włączyło się w akcję zbiórek, segregowania tych rzeczy, pakowania i wysyłania transportami do Ukrainy. Dziękujemy również władzom samorządowym, które się włączyły w pomoc. Dzięki nim mogliśmy uruchomić nasze magazyny w powiecie opoczyńskim czy w Starachowicach oraz innych miejscowościach. Dziękujemy firmom, które wsparły nas w tej akcji. Jest ich wiele - podkreśla ks. Drabikowski.

Caritas radomska realizuje projekt finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności „Solidarni z Ukrainą. Pomoc Uchodźcom”, który zakłada koordynację działań w regionie i całej diecezji. Projekt Rapid Response skierowany jest do uchodźców wojennych z Ukrainy przebywających na terenie Polski, a realizowany na zasadzie pilotażu w 4 diecezjach. Projekt zakłada dystrybucję kart typu PRE-PAID w celu udzielenia wsparcia finansowego. Projekt jest realizowany we współpracy z międzynarodowymi podmiotami obszaru pomocy humanitarnej: Caritas International, RRA i UNHCR.

- Chcemy objąć opieką około 500 rodzin w tym projekcie pilotażowym. Zatrudniliśmy w ramach realizacji tego projektu 4 osoby przybyłe z Ukrainy, 3 pracowników socjalnych, koordynatora projektu, jak również osobę, która jest do spraw nadzorowania i monitorowania trwałości całego projektu. Od 14 marca osoby zatrudnione są wsparciem między innymi w Urzędzie Miasta, w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Zapotrzebowanie na ten projekt jest już bardzo mocno zauważalne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy