Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

W Radomiu uroczystości odbędą się w najbliższą środę, 20 kwietnia. Rozpoczną się przy Pomniku Pamięci Żydów Radomia. Druga część odbędzie się w Resursie Obywatelskiej.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu organizują Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" wraz z VI LO im. Jana Kochanowskiego. Przygotowali dwa bloki uroczystości.
Pierwszy z nich rozpocznie się o 12.00 na placu po synagodze przy ul. Bóżnicznej, gdzie młodzież oraz przedstawiciele władz miejskich złożą kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Żydów Radomia.

Druga część uroczystości odbędzie się w Resursie przy ul. Malczewskiego 16.

O 18.00 aktorzy Teatru Resursa rozpoczną czytanie performatywne, z udziałem publiczności, scenariusza spektaklu teatralnego na motywach powieści Jehoszuy Perlego "Żydzi dnia powszedniego", w adaptacji Grzegorza Bartosa. Jehoszua Perle to żydowski pisarz, publicysta i tłumacz, przedstawiciel realizmu i naturalizmu, tworzący wyłącznie w jidysz. Urodził się w 1888 r. w Radomiu w ubogiej rodzinie na Podwalu. Dzięki stypendium gminy żydowskiej skończył cztery klasy w polskim gimnazjum w Radomiu. Pracował jako subiekt w sklepie manufakturowym, przyuczał się też do zawodu ślusarza. Po wyjeździe do Warszawy, podjął pracę buchaltera w banku i nawiązał kontakty ze środowiskiem literatów języka jidysz.

Wydana w 1935 roku powieść "Żydzi dnia powszedniego" przyniosła mu ogromny sukces, którego zwieńczeniem była nagroda przyznana mu w 1938 roku przez członków żydowskiego PEN Clubu. Podczas kampanii wrześniowej zbiegł do Lwowa. Po zajęciu miasta przez Niemców, wrócił do Warszawy. W czasie okupacji niemieckiej znalazł się w getcie warszawskim i pracował w Wydziale Propagandy Zakładu Zaopatrywania przy Judenracie. W 1943 r. przeszedł na "stronę aryjską", lecz padł ofiarą niemieckiej prowokacji w Hotelu Polskim przy ul. Długiej. Został wywieziony do Bergen-Belsen, skąd został następnie przeniesiony wraz z synem do Auschwitz-Birkenau, gdzie zginął wiosną 1944 r.

Bezpośrednio po tym wydarzeniu odbędzie się premierowy pokaz pierwszego filmu fabularnego wyprodukowanego przez Resursę pt. "Kwartet Beethovena" w reż. Piotra Buczaka. Film przedstawia historię Waldemara Nowakowskiego, który podczas okupacji przedzierał się do getta na Glinicach, by tam pobierać lekcje gry na skrzypcach u Pawła Gisera, najlepszego radomskiego profesora.


W rolach głównych wystąpią: Jerzy Walczak jako Paweł Giser, Błażej Radecki jako Waldemar Nowakowski, Tomasz Makuch jako Stefan, Adam Wojciechowski jako Herman Gisser.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..