Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Marsz dla Życia i Rodziny w Radomiu przejdź do galerii

Centralnym deptakiem miasta, od fary na plac Corazziego przeszło ponad tysiąc uczestników.

To był 10., jubileuszowy marsz. W tym roku przyświecało mu hasło "I ślubuję ci”. - Dobrze wiemy, że to słowa z przysięgi małżeńskiej, wypowiadane podczas ceremonii sakramentu małżeństwa. Jako hasło marszu miały być przypomnieniem małżonkom, którzy maszerowali, jak też osobom, które stają wobec zawarcia tego sakramentu o wadze tych słów - mówi Kamila Rzepka, diecezjalna doradczyni życia rodzinnego radomskiej kurii. - Te słowa przysięgi małżeńskiej są dla mnie każdego dnia przypomnieniem zobowiązań i deklarowanej miłości. Ale dopełniam je słowami, które wypowiada się potem: "Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący" i zdaję sobie sprawę, że w deklaracji "i ślubuję ci" wspiera mnie sam Pan Bóg - dodaje.

Bp Marek Solarczyk, który na rozpoczęcie marszu przewodniczył Mszy św. w radomskiej farze, a potem poszedł z uczestnikami pod scenę ustawioną przed Urzędem Miasta, przypomniał, że tegoroczny marsz odbywa się w dniu beatyfikacji Pauliny Jaricot, założycielki Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i założycielki ruchu Żywego Różańca. - Stajemy dzisiaj we wspólnocie rodzin całej naszej diecezji. Stajemy również w dniu beatyfikacji Pauliny Jaricot we wspólnocie tych, którzy głoszą miłość Boga innym w dziele rozkrzewienia wiary i którzy sprawiają przez modlitwę różańcową w dziele Żywego Różańca, by ta miłość była silna, pokonywała wszelkie trudności i przynosiła obfite owoce - mówił biskup Marek.

Ordynariusz nawiązał także do trwających w naszej diecezji od 1 maja przygotowaniach do 50. rocznicy dnia, gdy w Radomiu, po sześciu latach uwięzienia przez władze komunistyczne, na szlak nawiedzenia wrócił obraz Matki Bożej Częstochowskiej. W kolejnych tygodniach rozważane są poszczególne Śluby Jasnogórskie, a w obecnym, czwartym, przypomniane jest zobowiązanie do "stania na straży nierozerwalności małżeństwa, bronienia godności kobiety, czuwania na progu ogniska domowego, aby przy nim życie Polaków było bezpieczne".

Po dojściu marszu na plac Corazziego przed Urzędem Miasta rozpoczął się rodzinny festyn. Z koncertem ewangelizacyjnym wystąpił zespół księży Jak Najbardziej. Były zabawy dla dzieci, konkursy dla rodzin i stoiska ruchów i organizacji zaangażowanych w działalność na rzecz rodzin.

W organizację marszu zaangażowało się szereg ruchów i organizacji, a tutaj m.in. Rycerze Kolumba, Domowy Kościół - rodzinna gałąź Ruchu Światło-Życie, KSM, środowisko Inicjatywa, Akcja Katolicka, Młodzież Wszechpolska. Całość koordynowała Diecezjalna rada do spraw Rodziny na czele z Duszpasterstwem Rodzin Diecezji Radomskiej, Kamilą Rzepką i ks. Sławomirem Adamczykiem, diecezjalnym duszpasterzem rodzin. 

Nagrody dla uczestników konkursów między innymi przygotowali radomscy parlamentarzyści, wśród których na marszu można było zobaczyć Agnieszkę Górską, Dariusza Bąka i Zbigniewa Kuźmiuka, a także Jerzego Zawodnika, wiceprezydenta Radomia. Marsz organizacyjnie i nagrodami wsparli także parlamentarzyści Stanisław Karczewski, Adam Bielan, Konrad Frysztak i Andrzej Kosztowniak oraz Piotr Leśnowolski, burmistrz Jedlni-letnisko.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy