Biskup Piotr urodził się 10 czerwca 1902 r. w Jedlińsku. Jubileuszowe uroczystości odbędą się w niedzielę 12 czerwca.
W tym roku obchodzimy 120. rocznicę urodzin sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego. Na jubileuszowe obchody do Jedlińska zapraszają: Wójt Gminy Jedlińsk i Rada Gminy, parafia pw. świętych Apostołów Piotra i Andrzeja oraz Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Konopnickiej 2 o 9.15 rozpocznie się finał regionalnego konkursu pt.: "Życie i działalność księdza biskupa Piotra Gołębiowskiego na tle wydarzeń historycznych". Od 10.30 będą dwie prelekcje: "Święty z sąsiedztwa - sługa Boży bp Piotr Gołębiowski" wygłosi ks. Albert Warso, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego, a "Bp Piotr Gołębiowski i jego związki z sanktuarium MB Pocieszenia w Starej Błotnicy" - Krzysztof Busse z radomskiej delegatury IPN.
O 12.00 w kościele parafialnym w Jedlińsku będzie sprawowana Msza św.
Dalsze uroczystości odbędą się na runku. O 13.15 zaplanowano przemówienia okolicznościowe i wręczenie nagród uczestnikom regionalnego konkursu. O 13.40 rozpoczną się koncerty orkiestr. Wystąpią: Dziecięco Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Jedlińsk, Gminna Orkiestra Dęta ze Starej Błotnicy, Kozienicka Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Furioso”, Orkiestra Dęta Sienno, Orkiestra Wojskowa w Radomiu.
Ponadto w ZSP będzie można zwiedzić izbę pamięci poświęconą słudze Bożemu, a w miejscowym parku - wystawę plenerową poświęconą życiu i działalności bp. Gołębiowskiego.
Bp Piotr Gołębiowski urodził się 10 czerwca 1902 r. w Jedlińsku. Był pasterzem diecezji sandomierskiej, do której w czasie jego posługi należał teren naszej diecezji. Przeciwstawiał się skutecznie władzy komunistycznej, która próbowała rozbijać jedność Kościoła poprzez tworzenie tzw. parafii niezależnych. Doznał z tego powodu wielu upokorzeń. Komunistyczne władze nigdy nie zatwierdziły go jako ordynariusza, pełnił funkcję jej administratora.
Bp Gołębiowski zmarł nagle podczas sprawowania Mszy św. w Nałęczowie 2 listopada 1980 roku. Pochowano go w katedrze sandomierskiej. W maju 1994 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, zakończony na szczeblu diecezjalnym 11 maja 1997 roku. Obecnie akta sprawy znajdują się w Rzymie i tam toczy się dalsza część procesu.