Jubileuszowe uroczystości odbyły się w Jedlińsku, rodzinnej miejscowości niezłomnego pasterza diecezji sandomierskiej.
Rozpoczęły się w kościele parafialnym, gdzie został ochrzczony Piotr Gołębiowski.
- Gromadzimy się, aby podziękować Bogu za dar życia sługi Bożego, naszego rodaka, bp. Piotra, którego czcimy dzisiaj z okazji 120. rocznicy jego urodzin. Prosimy Boga o dar rychłej beatyfikacji, aby jego święte życie było dla nas szczególnym wzorem do naśladowania - mówił w słowie powitania ks. kan. Grzegorz Wójcik, proboszcz parafii Jedlińsk.
Homilię wygłosił ks. prał. Albert Warso, kapłan diecezji radomskiej, pracownik watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego bp. Gołębiowskiego. Podkreślał, że biskup Gołębiowski doświadczył w czasie swej posługi wielu cierpień i upokorzeń ze strony komunistycznego aparatu represji. Mówił, że niezłomny pasterz stanął w obronie jedności Kościoła, gdy komuniści chcieli ją rozbić, usiłując utworzyć w Wierzbicy niezależną parafię.
- Biskup Gołębiowski wyznał kiedyś, że gotów był oddać życie dla sprawy jedności Kościoła. Kilka lat wcześniej, w czasie porwania go z kurii sandomierskiej sprawcy rzucili go na podłogę samochodu i trzymali na nim nogi. Komuniści nie darowali mu przywróconej jedności Kościoła, a księża mówili o nim, iż jest to "biskup-męczennik" - powiedział ks. Warso.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jedlińsku odbył się finał konkursu wiedzy "Życie i działalność księdza biskupa Piotra Gołębiowskiego na tle wydarzeń historycznych".
Uczestnicy uroczystości wysłuchali dwóch referatów. Wykład pt. "Święty z sąsiedztwa - Sługa Boży biskup Piotr Gołębiowski" wygłosił ks. Albert Warso. Dr Krzysztof Busse z radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej mówił o związkach bp. Gołębiowskiego z sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy.
Ponadto w ZSP można było obejrzeć izbę pamięci poświęconą słudze Bożemu, a w miejscowym parku - wystawę plenerową poświęconą życiu i działalności bp. Gołębiowskiego.
Po Eucharystii, na rynku, odbyła się druga część uroczystości. Tutaj, po oficjalnych przemówieniach, odbył się koncert orkiestr. Zapowiedziały się: Dziecięco Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Jedlińsk, Gminna Orkiestra Dęta ze Starej Błonicy, Kozienicka Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Furioso”, Orkiestra Dęta Sienno i Orkiestra Wojskowa w Radomiu.
Bp Piotr Gołębiowski urodził się 10 czerwca 1902 r. w Jedlińsku. Był pasterzem diecezji sandomierskiej, do której w czasie jego posługi należał teren obecnej diecezji radomskiej. Przeciwstawiał się skutecznie władzy komunistycznej. Te nigdy, w odpowiedzi, nie zatwierdziły go jako ordynariusza, pełnił funkcję jej administratora.
Bp Gołębiowski zmarł nagle podczas sprawowania Mszy św. w Nałęczowie 2 listopada 1980 roku. Pochowano go w katedrze sandomierskiej. W maju 1994 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, zakończony na szczeblu diecezjalnym 11 maja 1997 roku. Obecnie akta sprawy znajdują się w Rzymie i tam toczy się dalsza część procesu.
Na jubileuszowe obchody do Jedlińska zaprosili: Wójt Gminy Jedlińsk i Rada Gminy, parafia pw. świętych Apostołów Piotra i Andrzeja oraz Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej.