Muzyka wielu kultur, czyli IV Spotkania z Muzyką w Muzeum Wsi Radomskiej.
Radomski skansen zainaugurował nowy muzyczny projekt, a jest to cykl koncertów: Spotkania z muzyką w Muzeum Wsi Radomskiej - muzyka wielu kultur: celtyckiej, żydowskiej, cerkiewnej i chrześcijańskiej. Inauguracyjna impreza odbyła się w niedzielę 3 lipca, w kościele z Wolanowa pw. św. Doroty. Artystów i gości powitał Zbigniew Skuza, wicedyrektor radomskiego skansenu. - Ten koncert nawiązuje do naszego nowego projektu, do małego miasteczka. Będzie mówił o jego wielokulturowości. Małe miasteczko to miejsce, gdzie wszyscy żyli koło siebie, razem - mówił Z. Skuza.
Artystów przedstawił Emanuel Bączkowski, doktor nauk muzycznych, organista i improwizator. - Dziś koncert zapowiada się niecodziennie z racji tego, że mamy znakomitych, wybitnych artystów, których możemy gościć. Gromadzą nas tu w kościele z Wolanowa organy. To jedyny skansen w Polsce, który posiada organy koncertowe. One nie są zbyt wielkie, ale trzeba się cieszyć tym, co jest. Grają bardzo dobrze, to powoduje, że możemy spotykać się tutaj z kultura wysoką. Oczywiście całe wnętrze kościoła pobudza do refleksji i do wysokich przeżyć artystycznych - mówił E. Bączkowski.
Na harfie zagrała dr hab. Irena Czubek-Davidson, adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie, harfistka w Filharmonii Krakowskiej z wielkim dorobkiem, artystycznym, wykonawczym. Jedna z najwybitniejszych harfistek w Polsce. Na dudach szkockich zagrał dr Lindsay Davidson, który koncertuje w Europie, Ameryce, prowadzi kursy mistrzowskie, posiada swoją szkołę, człowiek szerokich horyzontów. Na organach koncertował Emanuel Bączkowski. Artystom towarzyszyło słowo prof. Mai Komorowskiej, legendy polskiego teatru i kina.
Wykonawców oklaskiwano na stojąco. Nie zabrakło bisu, a na dudach po mistrzowsku zagrał Lindsay Davidson.
Patronat nad wszystkimi koncertami obejmuje marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Współorganizatorem koncertów jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Kolejne muzyczne spotkanie odbędzie się 14 sierpnia.