Nowy numer 17/2024 Archiwum

Nowa wystawa w Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu

Otwarcie ekspozycji "Polskie malarstwo portretowe u schyłku XX wieku" już w piątek 15 lipca o 17.00.

Na wystawie będzie można zobaczyć portrety i autoportrety polskich artystów z lat 70.i 80. XX wieku, stanowiące niegdyś kolekcję  Biura Wystaw Artystycznych, która została wpisana na inwentarze Muzeum po likwidacji BWA w Radomiu w 1991roku. Wybrane prace malarskie eksponowane były podczas kolejnych Triennale „Prezentacje Portretu Współczesnego” w latach 1978-1990 w Radomiu, w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie w 1984 roku, oraz w innych oddziałach Galerii BWA na terenie całego kraju, a także instytucjach zagranicznych (Bułgaria, Czechosłowacja, Niemcy, Wielka Brytania).

- Kolekcja, którą mamy zamiar zaprezentować wchodziła w skład unikalnej stałej Galerii Autoportretu Współczesnego zorganizowanej przez radomskie BWA. wojewódzkiej samodzielnej instytucji upowszechniania kultury i sztuki. W ramach tej ekspozycji zaprezentujemy między innymi portrety i autoportrety Stanisława Baja, Jerzego Dudy-Gracza, Edwarda Dwurnika, Antoniego Fałata, Ludwika Jaksztasa, Witolda Tomasza Kowalskiego, Zbysława Marka Maciejewskiego, Leszka Sobockiego, Wiesława Szamborskiego, Andrzeja Okińczyca, Tadeusza Hajnrycha, Krzysztofa Jackowskiego – mówią kuratorzy wystawy: dr Ewelina Pierzyńska-Jelska i Andrzej Jelski.

Wystawa w Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Rynek 11 w Radomiu będzie czynna do 11 września.

Galeria Autoportretu Współczesnego zorganizowana w ramach działalności radomskiego Biura Wystaw Artystycznych była zjawiskiem unikalnym w skali kraju. Powstała z chęci kontynuacji tradycji polskiego kolekcjonerstwa wizerunków własnych polskich malarzy, która legła u podstaw specjalizacji radomskiego BWA.

- Państwo Ewelina Pierzyńska-Jelska i Andrzej Jelski, zasługują na przypomnienie i upamiętnienie. Muzeum organizując tę wystawę pragnie przypomnieć wartościową kolekcję portretów i w ten sposób uhonorować jej twórców . Ekspozycja jest swego rodzaju retrospektywa działalności Biura Wystaw Artystycznych, instytucji ważnej w historii radomskiego muzealnictwa - mówi Magdalena Ewa Nosowska, koordynator wystawy.

Ewelina Pierzyńska-Jelska.   Ewelina Pierzyńska-Jelska.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Ewelina Pierzyńska-Jelska była pomysłodawczynią i inicjatorką cyklicznej wystawy Triennale „Prezentacje Portretu Współczesnego”. Triennale było pierwszą międzynarodową ekspozycją w Radomiu w zakresie profesjonalnego malarstwa i grafiki. Zorganizowała w 1984 roku Galerię Autoportretu Współczesnego w siedzibie BWA w Dom Esterki i Dom Gąski. Była to jedyna tego typu w Polsce stała ekspozycja wizerunków własnych w malarstwie wybitnych współczesnych polskich twórców i jedna z nielicznych na świecie. Z Jej inicjatywy, w tym samym roku, w warszawskiej „Zachęcie”, została zorganizowana obszerna, retrospektywna ekspozycja „Polskie malarstwo portretowe 1944-1984”, W salach ekspozycyjnych radomskiego BWA zorganizowała dwie edycje ogólnopolskiej, interdyscyplinarnej, pokonkursowej wystawy w zakresie rzeźby kameralnej, medalierstwa, grafiki, rysunku i tkaniny artystycznej „Jan Kochanowski i jego epoka”. Od 2010 do 2012 roku była kuratorem wystawy „Galeria Autoportretu Współczesnego 1984-1990”, prezentowanej w Muzeum im. Jacka Malczewskiego i w Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Po zakończeniu działalności BWA była zatrudniona jako adiunkt, wykładowca w zakresie historii sztuki i wzornictwa przemysłowego w Politechnice im. K. Pułaskiego w Radomiu. Pracowała jako nauczyciel akademicki, adiunkt w Prywatnej Wyższej Szkole Ochrony Środowiska w Radomiu, gdzie prowadziła ćwiczenia i wykłady z historii kultury, architektury i sztuki oraz muzealnictwa. W obydwu uczelniach prowadziła seminaria dyplomowe.

Opracowała dokumentację historyczno-artystyczną dla pewnej liczby cennych sakralnych obiektów zabytkowych oraz ok. 700 kart ewidencji zabytków ruchomych i architektury z terenu dawnego województwa radomskiego dla potrzeb Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie. Delegatura w Radomiu oraz Instytutu Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.

Andrzej Jelski współpracował przy organizacji cyklicznych ekspozycji Triennale „Prezentacje Portretu Współczesnego w ramach działalności BWA w Radomiu. Uczestniczył w aranżacji stałej wystawy „Galerii Autoportretu Współczesnego” w BWA. Brał udział w organizacji wystawy czasowej w „Zachęcie”. Pracował w Centrali Filmów Oświatowych ”Filmos” w Warszawie, w PWN w Warszawie oraz w wojewódzkim oddziale Służby Ochrony Zabytków w Warszawie. Ma w swoim dorobku naukowym ponad 100 publikacji z dziedzin sztuki plemiennej, plastyki współczesnej oraz genealogii.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy