Projekty zostały wybrane przez radomian w głosowaniu, które odbyło się w czerwcu.
Projektów jest sześć, na ich realizację zostanie przeznaczonych 7 mln 750 tys. złotych. Ogłoszenie wyników głosowania na projekty zgłoszone do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego odbywało się w Kamienicy Deskurów w Rynku.
Prezydent Radomia Radosław Witkowski podziękował wszystkim wnioskodawcom, którzy wykazali się dużą kreatywnością, zgłaszając ciekawe projekty. Podziękował także osobom, które wzięły udział w głosowaniu. Jak zaznaczył, frekwencja była wyjątkowa. Na karcie do głosowania znalazły się 184 projekty zgłoszone przez radomian. W głosowaniu wzięło udział ponad 31,5 tysiąca osób. - Radomianie chcą brać udział w zmianach w naszym mieście i cieszy mnie to bardzo – mówił prezydent.
Decyzją Regionalnej Izby Obrachunkowej lista zwycięskich projektów jest krótsza niż w poprzednich latach.
Najwięcej punktów uzyskała propozycja budowy boiska do piłki nożnej z nawierzchnią ze sztucznej trawy przy Zespole Szkół Zawodowych im. mjr H. Dobrzańskiego „Hubala”.
Na drugim miejscu znalazł się projekt budowy integracyjnego placu zabaw przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 4. Znajdą się tam urządzenia, z których będą mogły korzystać dzieci z niepełnosprawnościami, poruszające się na wózkach inwalidzkich.
Trzecie miejsce zajął projekt „Aktywny Radom” zakładający zwiększenie dostępności do aktywności fizycznej wszystkich mieszkańców Radomia bez względu na wiek, płeć i umiejętności. Projekt przewiduje wyposażenie klubów sportowych w nowoczesne systemy interaktywnego treningu sportowego oraz wyposażenie obiektów sportowych. Planowane są również zajęcia rekreacyjne i profilaktyczne dla osób 55+, w tym aqua fitness, nordic walking oraz „zdrowy kręgosłup”.
Na czwartym miejscu jest wniosek „Kompleksowe wspieranie zdrowia prokreacyjnego wśród mieszkańców Radomia”. Ma on umożliwić zwiększenie dostępności do wysokiej jakości świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia niepłodności.
Miejsce kolejne to projekt budowy ścieżek rowerowych. Te powstaną wzdłuż fragmentów ulic Energetyków, Limanowskiego, Okulickiego i Piastowskiej.
Na szóstym miejscu znalazł się pomysł „Radom na szlakach ekstraklasy”, który zakłada umieszczenie tablic pamiątkowych w miejscach związanych z występami wszystkich radomskich drużyn rywalizujących na najwyższym szczeblu rozgrywek, w tym np. na obiektach MOSiR, w sąsiedztwie radomskiego lotniska czy szkół. Z projektem związany jest album wskazujący miejsca i krótką historię najpiękniejszych lat radomskiego sportu.