Nowy numer 32/2022 Archiwum

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia i bp Marek Solarczyk podsumowali "Wakacje z uśmiechem"

To był naprawdę dobry czas, który zostawił wspaniałe wspomnienia i choć trochę pozwolił zapomnieć młodym Ukraińcom o grozie wojny w ich kraju - mówiono podczas konferencji.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, nazywana żywym pomnikiem pontyfikatu św. Jana Pawła II, organizuje letnie obozy integracyjno-formacyjne dla jej 2000 stypendystów. W tym roku fundacja oprócz tych spotkań zorganizowała "Wakacje z uśmiechem" dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Miały one miejsce w Warszawie i Opolu, a największy z nich od 25 lipca do 1 sierpnia odbywał się w Radomiu. Łącznie wypoczywało ponad 200 młodych. "Wakacje z uśmiechem" to bezpłatne 8-dniowe wyjazdy dla osób w wieku od 12 do 18 lat z Ukrainy, które uciekając przed wojną, znalazły schronienie w Polsce. Partnerami fundacji w tym przedsięwzięciu w Radomiu były: diecezja radomska, miasto Radom, Muzeum Wsi Radomskiej, Wyższe Seminarium Duchowne, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny oraz inne instytucje.

Jak podkreślano na konferencji, organizacja "Wakacji z uśmiechem" niosła ze sobą wiele niewiadomych, ale dzięki pracy organizatorów, kadry i otwarciu partnerów fundacji oraz sponsorów wszystko wyszło naprawdę bobrze. - To była heroiczna praca. Często ci wolontariusze spali zaledwie po 3 godziny na dobę - podkreśla ks. Dariusz Kowalczyk, kapłan diecezji radomskiej, przewodniczący Zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

- Tegoroczny obóz wakacyjny jest takim wyjątkowym dopełnieniem i połączeniem dwóch rzeczywistości. Jest odpowiedzią na pomoc, troskę o dzieci i młodzież, którzy przybyli do nas z Ukrainy, a jednocześnie jest naturalną troską fundacji właśnie o młodych po to, aby ich wspierać i pomagać w ich rozwoju - mówił podczas konferencji bp Marek Solarczyk.

- Bardzo się cieszymy, że choć odrobinę mogliśmy się przyczynić do tego, że na twarzach dzieci z Ukrainy mógł zagościć uśmiech - powiedziała Katarzyna Piechota-Kaim z Urzędu Miasta w Radomiu.

Ks. Dariusz Kowalczyk już zapowiada, że w przyszłym roku w Radomiu odbędzie się dwutygodniowy obóz dla stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Będzie to ponad tysiąc młodych ludzi. Wielka okazja dla promocji Radomia wśród młodzieży, która przyjedzie z całej Polski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama