Nowy numer 13/2024 Archiwum

Festiwal "Ikony Wolności" w powiecie radomskim

W dniach 14-18 sierpnia w kilku miejscowościach powiatu radomskiego odbędą się wystawy, koncerty i spotkania. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

W sierpniu rusza Powiatowy Festiwal "Ikony Wolności", organizowany przez Powiatowy Instytut Kultury pod patronatem honorowym starosty radomskiego Waldemara Trelki.

- Trzeba przypominać, zwłaszcza młodszym pokoleniom, o trudnej, ale pięknej historii Polski. To bardzo ważne, aby pamiętać o tych wszystkich ludziach, którzy walczyli za wolną Polskę, pracowali dla niej, nie wahali się postawić dobra wspólnego nad własne. Stąd właśnie tytuł naszego festiwalu - Ikony Wolności - mówi Waldemar Trelka. - Co ważne, podczas wydarzenia będziemy mówić nie tylko o bohaterach znanych nam z książek, z lekcji historii, ale i o osobach z naszego terenu, naszych lokalnych "ikonach wolności". Cieszę się, że taki festiwal powstał i mam nadzieję, że będzie kontynuowany w kolejnych latach, aby stanowić ciekawą lekcję historii i patriotyzmu dla wszystkich mieszkańców powiatu - dodaje starosta.

Wystawy w powiecie

W niedzielę, 14 sierpnia zostanie otwartych aż 9 prezentacji, przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Biograficzne ekspozycje przypominające osoby zasłużone dla budowania wolnej Polski pojawią się nie tylko w "Galerii na Płocie" przy Powiatowym Instytucie Kultury w Iłży, ale też w każdej z filii, rozsianych po całym powiecie radomskim i prowadzonych razem z partnerami. Zostaną zaprezentowane następujące ekspozycje:

  • Jedlińsk: "Wincenty Witos", Gminna Biblioteka Publiczna.
  • Jastrzębia: "Ignacy Jan Paderewski", Gminna Biblioteka Publiczna.
  • Iłża: "Józef Piłsudski", Powiatowy Instytut Kultury, ul. Jakubowskiego 5.
  • Krzyżanowice, "Danuta Siedzikówna - Inka", Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży, filia w Krzyżanowicach.
  • Pionki: "Stefan Wyszyński", kościół pw. NMP Królowej Polski.
  • Pionki: "Stefan Rowecki - Grot", Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, al. Jana Pawła II 7.
  • Zakrzew: "Maksymilian Kolbe", kościół pw. św. Jana Chrzciciela.
  • Pelagów-Trablice: "Jan Piwnik - Ponury”, Izba Pamięci ks. Romana Kotlarza. 
  • Jedlnia-Letnisko: "...Ksiądz musi zaprzestać. Życie i działalność ks. Romana Kotlarza",  kościół pw. Opieki św. Józefa.

W klimacie wolności

Powiatowy Festiwal "Ikony Wolności" rozpocznie się i zakończy w Pelagowie w podradomskiej gminie Kowala. To miejsce, z którym związany był ks. Roman Kotlarz (1928-1976), błogosławiący radomskich robotników w Czerwcu'76, prześladowany potem przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa, zmarł w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach.

W poniedziałek, 15 sierpnia o 10.00 w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Pelagowie-Trablicach odbędzie się koncert „Bóg - Honor - Ojczyzna” w wykonaniu artystów polskich scen operowych i filharmonicznych. Tego samego dnia o 19.00 w kościele letnim pw. Opieki św. Józefa w Jedlni-Letnisku wystąpi zespół Lustro z koncertem „Gloria Victis”, czyli znanymi piosenkami żołnierskimi, partyzanckimi i powstańczymi w rockowym brzmieniu.

We wtorek, 16 sierpnia o 18.00 w Iłży odbędzie się spacer śladami uczestników walk o niepodległość. Start przy pomniku Obrońców Ziemi Iłżeckiej przy placu 11 Listopada.

W środę, 17 sierpnia o 18.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zakrzewie będzie pokaz filmu „Terenia” i spotkanie z jego reżyserem Dariuszem Walusiakiem. Tytułowa bohaterka to Teresa Grodzińska urodzona w 1899 roku w pobliskich Jaszowicach. W 1918 roku ukończyła radomskie gimnazjum imienia Marii Gajl. W 1920 roku, gdy bolszewicy zaatakowali Polskę, Teresa przerwała naukę w warszawskiej szkole ogrodniczej i zgłosiła się do służby jako pielęgniarka. Wstąpiła do Wojska Polskiego. Służyła jako sanitariuszka 5 kompanii II batalionu 4 Pułku Piechoty Legionów. Pod Hrubieszowem została pojmana w trakcie opatrywania rannych, torturowana, została okrutnie zamordowana przez kozaków. Jej zwłoki ostatecznie trafiły do Radomia. Pośmiertnie, została odznaczona Krzyżem Virtuti Militari, najwyższym polskim odznaczeniem za wybitne zasługi bojowe.

W czwartek, 18 sierpnia o 17.00 w kościele w Pelagowie-Trablicach zostanie odprawiona Msza św. w 46. Rocznicę śmierci ks. Romana Kotlarza. Tuż po niej zespół Lustro wystąpi z koncertem „Gloria Victis”.

Organizatorzy Festiwalu Ikony Wolności to: Powiatowy Instytut Kultury wspomagany przez Instytut Pamięci Narodowej - oddział w Lublinie i delegaturę w Radomiu oraz  Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowala. Partnerzy festiwalu to: Gminna Biblioteka Publiczna w Jedlińsku, Gminna Biblioteka Publiczna w Jastrzębi, Gminna Biblioteka Publiczna w Zakrzewie, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży filia Krzyżanowice, Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Pionkach, parafia pw. MB Częstochowskiej w Pelagowie-Tarblicach, parafia pw. Opieki św. Józefa w Jedlni-Letnisku, parafia pw. NMP Królowej Polski w Pionkach, parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie.

Festiwal "Ikony Wolności" w powiecie radomskim  
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy