Prezentacja pracy dyplomowej Julii Pluty. Propozycja nowego zagospodarowania placu po synagodze przy ul. Podwalnej w Radomiu.
Termin wydarzenia Symbol Pamięci, które odbyło się w Łaźni - Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii, nie był przypadkowy. - Obchodzimy 80. rocznicę likwidacji gett w Radomiu. W 1942 roku zostało zlikwidowane tzw. małe getto, a później doszło do likwidacji głównego getta, znajdującego się w miejscu, o którym dzisiaj mówimy - przypomniała Beata Drozdowska, dyrektor Łaźni. Jest ono wyjątkowe poprzez historię i symbolikę. Podczas II wojny światowej zginęło tu prawie 30 tys. radomskich Żydów. Do roku 1945 była tu synagoga. Obecnie śladem po niej są bazy kolumn.
- Kiedy przyszedł czas na wybór tematu pracy dyplomowej promotor prof. Andrzej Wyszyński i Marta Orzechowska-Ochnia, asystentka architektury wnętrz, zaprosili mnie na rozmowę z Renatą Metzger. Dowiedziałam się wtedy, że jest możliwość wykonania projektu - mówi Julia Pluta, absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.
Projekt zawiera wiele symboli. Jest m.in. gwiazda Dawida, a kolorystyka odnosi się do Izraela i piaskowca, który jest tam głównym budulcem. Zieleń symbolizuje życie, a fontanna przemijający czas. Wystawę pracy dyplomowej można obejrzeć w Łaźni przy ul. Żeromskiego.
Praca została bardzo wysoko oceniona przez specjalistów. - Wiem, że pani Julia dostanie nagrodę dziekana sztuki za najlepszą pracę dyplomową - mówi Beata Drozdowska. W sposób szczególny chciałaby uhonorować autorkę Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. List od dyrektora fundacji Piotra Puchty przeczytała Renata Metzger, dyrektor Powiatowego Instytutu Kultury.
Dyrektor fundacji m.in. dziękował autorce za osobiste zaangażowanie na rzecz upamiętnienia 30 tys. Żydów, mieszkańców dawnego Radomia, którzy zostali zamordowani podczas II wojny światowej.
- Jest trochę zachowanej symboliki upamiętniającej kulturę żydowską, duże nawiązanie kolorystyczne. Projekt wprowadza widza, odbiorcę w tę przestrzeń i wydaje mi się, że to doskonale się udało tej młodej osobie. Gratulujemy jej jako wykładowcy Wydziału Sztuki. Ukłon dla autorki, że potrafiła upamiętnić to miejsce. Potrafiła również poprzez formy i układy znaleźć przestrzeń dla współczesnego odbiorcy, który może sobie usiąść, odpocząć. Uważam, że autorka profesjonalnie rozwiązała ten problem - podkreśla M. Orzechowska-Ochnia.
Beata Drozdowska liczy, że projekt zostanie wprowadzony w życie i zmieni zaniedbany obecnie plac po dawnej synagodze. - Jako radomianka cieszę się, że młodzi ludzie zajmują się właśnie takimi obszarami i uważam, że wprowadzenie w życie tego projektu będzie miało wielkie znaczenie dla naszego miasta. Podniesie także jego atrakcyjność turystyczną. Nie mamy zbyt wielu takich obiektów, które przyciągają turystów z Polski, ze świata, a to miejsce na pewno może takim być. To dzisiejsze spotkanie ma być kamyczkiem, żeby lobbować za realizacją tego projektu - mówi.
Aby uczcić pamięć pomordowanych, pochylić się nad ich losem, organizatorzy zaprosili na muzyczne spotkanie. Poprowadził je Marcin Dawid Król, a jego elementem była tradycyjna żydowska modlitwa za zmarłych - kadisz.
Organizatorzy wydarzenia Symbol Pamięci: Wydział Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu oraz Łaźnia - Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria.