Wernisaż wystawy „Fabryka Broni 1939–1940. Nowa rzeczywistość” już w czwartek 8 września o godz. 17.
Jak zapewnia Adam Duszyk, wicedyrektor Muzeum im. J. Malczewskiego, to wyjątkowa wystawa. Jest poświęcona Fabryce Broni w Radomiu, która odegrała w historii miasta bardzo ważną rolę.
- Postanowiono ją wybudować w 1922 roku w ramach tzw. trójkąta bezpieczeństwa. Stała się największym katalizatorem rozwoju Radomia. Wraz z budową fabryki powstało piękne i ogromne osiedle mieszkaniowe, z którego do dzisiaj jesteśmy dumni – osiedle Planty, ale też powstały stadiony sportowe, szkoły, piekarnie, warsztaty i inne przedsiębiorstwa towarzyszące. Zbliża się 100-lecie powstania Fabryki Broni w Radomiu – mówi A. Duszyk.
Wystawa pokazuje historię przedsiębiorstwa z lat 1939–1940, z czasów okupacji hitlerowskiej. 8 września 1939 roku Niemcy zajęli Radom i radomska Fabryka Broni była jednym z pierwszych zakładów, do których wkroczyli. Zakłady zbrojeniowe w okresie dwudziestolecia międzywojennego były ściśle chronione i objęte ścisłą tajemnicą, miały znaczenie strategiczne i z tego okresu trudno znaleźć dokumentację fotograficzną, poza oficjalnymi wizytami, z kolei Niemcy robili bardzo dużo zdjęć.
Prezentowane na wystawie fotografie pochodzące z kolekcji prywatnej Pawła Ślusarza, mieszkańca USA, wykonane zostały przez niemieckich żołnierzy stacjonujących bezpośrednio na terenie fabryki.
- Dzięki ludziom z pasją, takim jak pan Paweł, te zdjęcia się zachowały. Dzięki nim możemy zajrzeć do środka tej fabryki. Wszędzie na tych zdjęciach stoją żołnierze niemieccy, ale jest to wystawa historyczna, która pokazuje akurat ten fragment historii naszego miasta i naszego zakładu - dopowiada A. Duszyk.
Wystawa przedstawia historię starej Fabryki Broni w Radomiu. Inspiracją do powstania wystawy były właśnie fotografie wykonane przez niemieckich żołnierzy. - Ten niepublikowany, nowy materiał jest bez wątpienia nowym materiałem źródłowym nad badaniami Fabryki Broni w Radomiu – mówi Mariusz Król, kurator wystawy.
Wystawa zbudowana jest z trzech części. Pierwsza wprowadza do historii Fabryki Broni w Radomiu. Są tam między innymi mobilia przekazane wcześniej do radomskiego muzeum. Część ta kończy się kalendarium wrześniowym, mówiącym o tym, co się działo w Radomiu od wybuchu wojny 1 września do 8 września 1939 roku, do wkroczenia wojsk niemieckich do Radomia.
Główną osią wystawy jest część druga, a na niej 66 ułożonych chronologicznie fotografii - od 8 września 1939 roku do drugiej połowy 1940 roku. Zgodnie z tytułem wystawy 8 września zaczyna się dla fabryki nowa rzeczywistość.
Część trzecia jest uzupełnieniem do fotografii. To ekspozycja porównawcza broni produkowanej seryjnie w Fabryce Broni miedzy 1927 a 1939 rokiem. Cała ta broń była używana w wojnie obronnej 1939 roku przez Wojsko Polskie. Obok broni są też dokumenty. Wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów prywatnych oraz z muzeów.
Jak poinformował A. Duszyk muzeum wzbogaciło się o nowy nabytek, to wersja eksportowa karabinu produkowanego w Radomskiej Fabryce Broni - Mauser wz. 29.
- Dziękuję zarządowi województwa mazowieckiego Adamowi Struzikowi, marszałkowi, i Rafałowi Rajkowskiemu, wicemarszałkowi, którzy dbają w sposób szczególny o nasze muzeum i dzięki dofinansowaniu można było zakupić między innymi ten bardzo cenny eksponat muzealny – podkreśla Duszyk.
Najnowszy muzealny eksponat prezentuje Mariusz Król.