Niemal 45 lat spędził na pracy misjonarskiej w Afryce. Pojechał tam z Końskich i tutaj został pochowany na miejscowym cmentarzu. Miasto pamięta o niezwykłym kapłanie.
Pamięć o misjonarzu kultywuje Fundacja "Misja i Pamięć Księdza Marcelego Prawicy", która wydała album i zorganizowała specjalna wystawę. Końskie, fundacja i parafia św. Mikołaja upamiętniły tego wyjątkowego kapłana konkursem, koncertem i rocznicową modlitwą w jego intencji.
17 września, w dniu 5. rocznicy śmierci ks. Prawicy, w koneckiej siedzibie Krajowego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości odbyła się sesja poświęcona misjonarzowi. Potem, w kolegiacie św. Mikołaja, miał miejsce koncert w wykonaniu zespołu muzyki afrykańskiej Bakuba. - Dziękujemy ks. Maciejowi Będzińskiemu, kapłanowi naszej diecezji, i krajowemu dyrektorowi Papieskich Dzieł Misyjnych, za pomoc w organizacji koncertu zespołu Bakuba - powiedział ks. kan. Jacek Wieczorek, proboszcz koneckiej parafii pw. św. Mikołaja.
Po koncercie odbyło się wręczenie nagród zwycięzcom dwóch konkursów: wiedzy o ks. Prawicy pt. "Nasz misjonarz ksiądz Marceli Prawica" i plastycznego pt. "Misjonarz w buszu".
- Konkurs został przeprowadzony w dwóch obszarach: konkurs wiedzy oraz konkurs plastyczny. Konkurs wiedzy był adresowany do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Końskie. Konkurs plastyczny został przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-IV i klasy V-VIII - informują organizatorzy.
Laureatom konkursu nagrody z reprezentantami władz miasta i powiatu oraz z bp. Markiem Solarczykiem i ks. Jackiem Wieczorkiem wręczał Tomasz Prawica, bratanek misjonarza, a zarazem fundator nagród specjalnych.
Na zakończenie sprawowana była Msza św. której przewodniczył ordynariusz radomski. W homilii, komentując czytaną przypowieść Pana Jezusa o siewcy, rzucającym ziarno na różną glebę, powiedział: - W tajemnicy ziarna na drodze możemy dostrzec ks. Marcelego jako tego, który trwał w swojej misyjnej posłudze, w swoim oddaniu i zaangażowaniu, ofiarności misyjnej po to, aby to ziarno nie zostało wydziobane, by nie zostało zabrane, aby nie zostało zniszczone. Droga ks. Marcelego była drogą wspólnoty. Była drogą, którą Bóg wyznaczał i którą on razem z Bogiem i z innymi chciał przechodzić. On nie był na chwilę.
Homilia bp. Marka Solarczyka:
Marceli Prawica urodził się 6 września 1939 roku w Warszawie. W 1963 roku przyjął święcenia kapłańskie w Sandomierzu. Pracował jako wikariusz w Szewnie, Skarżysku-Kamiennej i Końskich. Od 1972 roku był misjonarzem w Zambii. Zmarł 17 września 2017 roku w szpitalu w Końskich. Został pochowany na koneckim cmentarzu.
Laureaci konkursu:
Konkurs wiedzy
1. miejsce - Agata Leszczyńska (ZPO w Stadnickiej Woli)
1. miejsce - Aleksandra Sak (ZPO w Pomykowie)
2. miejsce - Marta Marczyńska (ZPO w Stadnickiej Woli)
3. miejsce - Maja Kwiecińska (SP nr 2 w Końskich)
Wyróżnienia - Kamila Gąszcz (ZPO w Dziebałtowie), Natalia Chuchrowska (SP nr 1 w Końskich)
Konkurs plastyczny, klasy I-IV
1. miejsce - Emilia Stachura (ZPO w Stadnickiej Woli)
2. miejsce - Julia Jedynak (ZPO w Nieświniu)
3. miejsce - Zofia Czechowska (SP nr 2 w Końskich)
Wyróżnienia - Łucja Adamczyk (SP w Dziebałtowie) i Nadia Śliz (ZPO w Stadnickiej Woli)
Konkurs plastyczny, klasy V-VIII
1. miejsce - Nina Piekarska (ZPO w Stadnickiej Woli)
2. miejsce - Maria Juszyńska (ZPO w Pomykowie)
3. miejsce - Julia Tańculska (ZPO w Nieświniu)
Wyróżnienia - Kacper Malasy (ZPO w Stadnickiej Woli) i Julia Stefańska (SP nr 2 w Końskich)
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Baryczy
1. miejsce - Łucja Pawelec
2. miejsce - (praca zbiorowa) Piotr Zawisza, Paulina Trojak, Karina Młynarczyk, Kacper Redziak
3. miejsce - Klaudia Twardowska
Wyróżnienie - Sylwia Bednarczyk