- Nie można odkładać Pana Boga na półkę - powiedział bp Adam Bab, sufragan lubelski, doświadczony duszpasterz młodzieży, prowadzący rekolekcje dla radomskiego Duszpasterstwa Akademickiego "Na dobry początek".
Odwołując się do postawy bł. Calra, patrona internetu i Światowych Dni Młodzieży, bp Adam mówił o tym, że często dominuje postawa, gdzie – co prawda - uwzględniamy obecność Pana Boga w naszym życiu, ale odkładamy Go na półkę. Wcześniej, gdy pojawiają się wielorakie trudności czy zagrożenia, sięgamy po ludzkie możliwości. A dopiero w ostateczności, gdy te zawodzą, sięgamy na półkę, gdzie odłożyliśmy Pana Boga.
Inaczej było w życiu bł. Carla. Białaczka, śmiertelna choroba pojawiła się bardzo szybko i przyniosła zgon w zaledwie dwa tygodnie. – Ta sytuacja nie spowodowała w jego życiu dramatycznego zwrotu, bo on był na to przygotowany. Pan Bóg był w centrum jego życia. Nie był kimś odłożonym na półkę – mówił bp Adam.
Bp Marek Solarczyk, który przewodniczył Mszy św. w kościele św. Jadwigi na rozpoczęcie peregrynacji relikwii bł. Carla, zmarłego w 2006 roku, a wyniesionego na ołtarze w 2020 roku, przypomniał adhortację apostolską papieża Franciszka „Christus vivit” (Chrystus żyje). Ojciec święty w tym oficjalnym watykańskim dokumencie zacytował słowa Carla Acutisa.
„Bardzo dobrze wiedział on, że te mechanizmy komunikacji, reklamy i sieci społecznościowych mogą być wykorzystane, by uczynić nas ospałymi, uzależnionymi od konsumpcji i nowości, które możemy kupić, mającymi obsesję na punkcie czasu wolnego i zamkniętymi w negatywności. Potrafił jednak wykorzystać nowe technologie komunikacji, aby nieść Ewangelię, przekazywać wartości i piękno.
Nie wpadł w pułapkę. Widział, że wielu ludzi młodych, chociaż zdawali się inni, ostatecznie stają się tacy sami jak pozostali, uganiając się za tym, co narzucają im możni, posługując się mechanizmami konsumpcji i ogłupienia. Tak więc nie pozwalają oni, by rozwinęły się dary, jakie dał im Pan, nie dzielą z tym światem osobistych i wyjątkowych zdolności, jakie Bóg zasiał w każdym z nich. Jak mówił Carlos: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jak kserokopie”. Nie pozwól, aby tobie to się przydarzyło. „Christus vivit” (105-106).
Po siedzibie Duszpasterstwa Akademickiego w Radomiu relikwie nawiedzą Opoczno, Końskie i Starachowice.
Porządek nawiedzenia:
17 października (poniedziałek) - Opoczno, kolegiata św. Bartłomieja
17.30 - Wprowadzenie relikwii i Różaniec
18.00 - Msza św.
19.00 - Konferencja i czuwanie z bł. Karolem
18 października (wtorek) - Końskie, kolegiata św. Mikołaja
17.30 - Wprowadzenie relikwii i Różaniec
18.00 - Msza św.
19.00 - Konferencja i czuwanie z bł. Karolem
19 października (środa) - Starachowice, kościół Świętej Trójcy
17.15 - Wprowadzenie relikwii i Różaniec
18.00 - Msza św. - bp Marek Solarczyk
19.00 - Konferencja, czuwanie i zakończenie peregrynacji