Czasem tak niewiele potrzeba, żeby komuś podarować życie.
Konferencja „Podaruj cząstkę siebie” odbyła się w Radomiu już po raz trzeci. Głównym organizatorem tego wydarzenia była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu. W Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga spotkali się nauczyciele, pedagodzy, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, aby posłuchać i porozmawiać o idei transplantologii.
- Propagowanie transplantacji narządów w naszym przekonaniu jest tak ważną sprawą, że co kilka lat powtarzamy tego typu konferencje - „Podaruj cząstkę siebie”. Czasem tak niewiele potrzeba, żeby komuś podarować życie. Bo cóż ważniejszego, cóż większego ponad życie. Chcemy przybliżyć ideę transplantacji narządów, pogłębić i poszerzyć wiedzę na ten temat, zwłaszcza wśród młodego pokolenia - mówi lekarz medycyny Lucyna Wiśniewska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu.
Prelekcje wygłosili między innymi: lek. med. Adam Parulski, który mówił na temat „Przeszczepianie narządów i tkanek w Polsce” i Krzysztof Zając, koordynatorzy transplantacyjni, Klaudia Nestorowicz z Centralnego Rejestru Niespokrewnionych.
Prelegenci wyjaśniali m.in., że przeszczepianie narządów jest metodą ratowania życia osoby chorej, która potrzebuje zdrowego narządu, aby żyć. Po udanym przeszczepieniu narządu pacjenci mogą prowadzić normalne życie. Wyniki transplantacji narządów i tkanek w naszym kraju nie różnią się od wyników uzyskiwanych przez inne ośrodki europejskie.
Od prawej siedzą ks. Sylwester Podgórski, Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia, ks. Jarosław Wojtkun.Ks. dr Jarosław Wojtkun, proboszcz parafii pw. św. Kazimierza w Radomiu, mówił na temat: „Stanowisko Kościoła katolickiego w sprawie przeszczepiania narządów”. - Mamy do czynienia z dwoma podmiotami - dawca i biorca. Kościół nie tylko popiera, ale wręcz określa, że jest to coś w rodzaju heroicznych gestów dnia codziennego. Potrzebujemy tego wymiaru miłości, która jest dawaniem. Święty Jan Paweł II uznał, że dawstwo organów jest takim rodzajem jakiegoś szczególnego zagęszczenia tej logiki daru, która jest właściwym wymiarem miłości. Ważne, aby młodzi ludzie nie tylko poznali stanowisko Kościoła, ale żeby też coś wynieśli dla siebie tej logiki, jakim jest dawstwo organów, które przekłada się także na ich codzienną ofiarność - nie tylko w kwestii dawstwa, ale wszystkich wymiarów życia. Przeszczepy nie są tylko tą wąską dziedziną, ale uczą czegoś, co nazwalibyśmy heroizmem dnia codziennego - podkreśla ks. Wojtkun.
Świadectwo dał również ks. Sylwester Podgórski, który oddał swoją nerkę bratu.
Wśród uczestników konferencji byli uczniowie z IV LO w Radomiu Ola i Igor.
- Uważam, że powinno się coraz bardziej uświadamiać na ten temat młodych ludzi, najbardziej tych w naszym wieku. Powinni wiedzieć, że jest taki proces, który może uratować komuś życie - mówi Ola
- Uważam, że to jest bardzo potrzebne, bo edukacja na każdej płaszczyźnie jest ważna, szczególnie na płaszczyźnie, która może uratować komuś życie. Uważam, że taka konferencja jest dobrym krokiem, który może pomóc innym. Świadomość tego, jak można pomóc innym wpływa na ogólne dobro. Jeszcze dziś podpiszę deklarację, że zgadzam się na pobranie moich narządów po śmierci, bo taka pomoc jest po prostu dobra - zapewnia Igor.
Współorganizatorami konferencji są: Urząd Miasta Radomia, Polskie Towarzystwo Higieniczne w Warszawie, Stowarzyszenie Środowisko Inicjatywa w Radomiu oraz Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej.