Wystawę prac tego zrzeszenia krakowskich artystów będzie można oglądać już od 18 listopada w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Grupa Dziesięciu to zrzeszenie artystów krakowskich, które działało w latach 1932 – 1939. Zostało założone w Krakowie przez malarza Teodora Grotta, który wraz z Marcinem Samlickim, Wlastimilem Hofmanem, Alfonsem Karpińskim i Stanisławem Popławskim postanowili za sprawą tego zrzeszenia zaistnieć w środowisku artystycznym miasta.
- Do współpracy zaprosili pięciu innych malarzy i stąd właśnie ta nazwa - Grupa Dziesięciu. Artyści na przestrzeni tych ośmiu lat zorganizowali 12 wystaw głównie w Warszawie i Krakowie. Wystawa, którą tu prezentujemy składa się przede wszystkim z obrazów. Będzie też jedna tkanina, ponieważ prezes tego stowarzyszenia Teodor Grott miał pracownię projektową kilimów. I na tych wystawach w dwudziestoleciu międzywojennym również prezentował projekty kilimów. Nazwa Grupa Dziesięciu jest może trochę myląca, bo w 1932 roku po dwóch wystawach wspólnych artyści trochę się pokłócili, doszło do rozłamu i na przestrzeni tych ośmiu lat z grupą związanych było około 40 artystów - wyjaśnia kurator wystawy Magdalena Kołtunowicz z Działu Sztuki Dawnej Muzeum im. J. Malczewskiego.
Na ekspozycji znajduje się około 70 obiektów. To prace m.in.: Adama Bunscha, Zbigniewa Pronaszki, Alfonsa Karpińskiego, Wlastimila Hofmana, Marcina Samlickiego czy Jerzego Fedkowicza. Zostały wypożyczone z 9 muzeów, są też i takie ze zbiorów własnych Muzeum im. J. Malczewskiego oraz z kolekcji prywatnych. Wystawie towarzyszy katalog.
- Wybrałam 10. takich artystów, którzy najprężniej działali w ramach tego zrzeszenia. Na wystawie udało mi się pokazać ponad 20 prac, które rzeczywiście wówczas były wybrane przez samych artystów do promowania swojej twórczości. Te prace są odpowiednio oznaczone - mówi kurator wystawy.
Grupa Dziesięciu działająca w Krakowie to zrzeszenie artystów, którzy inaczej patrzyli na sztukę niż poprzednie pokolenia malarzy. Wyrośli z dosyć tradycyjnego, konserwatywnego środowiska krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych - która od 1900 roku stała się Akademią - jednak za sprawą licznych podróży m.in. do Francji i Włoch, swoje fascynacje i zainteresowania malarskie kierowali w stronę nowych rozwiązań. Artyści należący do grupy to uczniowie młodopolskich twórców m.in. Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, Jana Stanisławskiego czy Wojciecha Weissa. W ich pracach widać wpływy nauczycieli, ale także inspiracje malarstwem europejskim.
Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek, 18 listopada o godz. 17.00. W niedzielę, 20 listopada od godz. 12 po wystawie oprowadzać będzie kurator wystawy. Ekspozycja będzie dostępna do 26 lutego 2023 roku.