Nowy numer 49/2022 Archiwum

Dni Duszpasterskie dla kapłanów diecezji radomskiej

"Sławcie Boga z radością" - to hasło przyświecało dwudniowemu spotkaniu księży.

Przewodniczył mu bp Marek Solarczyk, a uczestniczyli w nim duszpasterze z terenu diecezji radomskiej. Dwa dni spotkań z tym samym programem były wyjściem naprzeciw zajęciom księży, często związanych koniecznością obecności w parafii z powodu dziejących się tam wydarzeń, na przykład pogrzebów, a także z pracą w szkołach.

Każdy z dni rozpoczęła Msza św., sprawowana w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego. Polecano zmarłych kapłanów. W modlitwie wypominek czytano imiona i nazwiska księży, którzy odeszli od początku powstania diecezji. Ta lista każdego roku jest dłuższa. Odczytano imiona i nazwiska blisko 300 zmarłych księży.

Hasło "Sławcie Boga z radością" zostało zaczerpnięte z Psalmu 66. Dopełniło je stwierdzenie, że kapłan jest radosnym piewcą miłości Boga Ojca. Mówił o tym w homilii i potem, podczas pierwszej z trzech konferencji gość spotkania ks. prał. Grzegorz Zagórowski, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej. - Chrystus żyje we mnie. Niech tak postrzegają nas ludzie. Kiedy stajemy przy ołtarzu, oddajmy się w dłonie naszego Ojca, gdzie dokonuje się cud zbawienia. Mówiąc innym ludziom o Bogu, musimy Go pierwsi mieć w sercu - mówił ks. Zagórowski.

O starych i nowych wyzwaniach dla duszpasterstwa parafialnego mówił ks. Marek Adamczyk, rektor radomskiego seminarium. Ks. Adamczyk posiada bogate doświadczenie duszpasterskie. Prze kilka lat, zanim został rektorem domu formacji i studiów do kapłaństwa, był proboszczem radomskiej parafii pw. św. Jadwigi, a wcześniej diecezjalnym duszpasterzem młodzieży i duszpasterzem akademickim. Ks. rektor zwracał uwagę na konieczność budowania osobowych relacji, bliskości księży między sobą i z wiernymi.

Trzeci wykład pt. "Młodzi w Kościele" wygłosił ks. Dariusz Kowalczyk, kapłan naszej diecezji, przewodniczący zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Odpowiedzialny za grono młodych z całej Polski, utalentowanych, a pochodzących z niewielkich ośrodków - jak się mówi często o fundacji - żywego pomnika św. Jana Pawła II. - Wiele dobra dokonuje się w Kościele z udziałem młodzieży. Ale z drugiej strony, obserwujemy modę wypisywania się z lekcji religii. Młodych musimy uczyć dobrych wyborów, bo część żyje w wirtualnym świecie. Wielu młodych nie może liczyć na wiarę swoich rodziców. Dlatego tak ważne są grupy i wspólnoty w Kościele. Ważne jest ukazywanie im pięknych przykładów ludzi będących w Kościele. Oni muszą też wiedzieć, że są potrzebni. Angażujmy ich w życie parafialne czy diecezjalne. Ważna jest długofalowość tych działań - mówił ks. Kowalczyk i przestrzegał duszpasterzy przed prywatyzacją wiary.  - Jest to dziejąca się postawa: to jest moja grupa, to moja akcja, czy to są moi ludzie. Dzisiaj bardziej potrzebna jest tak zwana pokora wychowawcy, niż mentalność zwycięzcy. Nie możemy obrażać się na obecną rzeczywistość. W tym wszystkim uśmiechajmy się do ludzi. To jedna z form ewangelizacji - mówił ks. Kowalczyk.

Każdy z dni formacji dopełniała dyskusja oraz bieżące ogłoszenia, jakie do księży kierował bp Solarczyk.

Błogosławieństwo ordynariusza na zakończenie Mszy św. sprawowanej w intencji zmarłych kapłanów z diecezji radomskiej. Z lewej ks. Marek Adamczyk, z prawej ks. Grzegorz Zagórowski.   Błogosławieństwo ordynariusza na zakończenie Mszy św. sprawowanej w intencji zmarłych kapłanów z diecezji radomskiej. Z lewej ks. Marek Adamczyk, z prawej ks. Grzegorz Zagórowski.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy