Zainaugurowała je 28 grudnia Msza św., której przewodniczył bp Marek Solarczyk.
W liturgii uczestniczył m.in. Konrad Krönig, prezydent miasta. Witając zgromadzonych w bazylice ks. prał. Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium, przypomniał, że dokładnie 100 lat temu, czyli 28 grudnia 1922 roku gen. Władysław Sikorski podpisał rozporządzenie o nadaniu praw miejskich Kamiennej, bo tak wówczas nazywało się miasto. Nazwę Skarżysko-Kamienna nadano miastu 17 kwietnia 1928 roku.
Odnosząc się do obchodzonego święta Świętych Młodzianków, chłopców do lat dwóch zamordowanych z rozkazu Heroda, biskup Solarczyk powiedział: - Otrzymaliśmy przekaz, do czego jest zdolny człowiek, jeśli nie przyjmuje Chrystusa. My chcemy Go przyjąć.
Ordynariusz odniósł się również do 100-lecia Skarżyska-Kamiennej: - Jesteśmy tutaj, aby dziękować, że przez 100 lat nasi przodkowie również czynili wiele z wrażliwością i oddaniem dla tego, co Boże. Czas nadania praw miejskich i późniejszy okres przyniósł czas wznoszenia kościoła Najświętszego Serca Jezusowego. To wyjątkowe świadectwo wiary i ufności pokładanej w Bogu. Jesteśmy tutaj dzisiaj, aby wyrazić tę ufność, którą chcemy rozwijać w naszym życiu, o którą prosimy i którą chcemy wypraszać dla wszystkich, którzy stanowią część tej naszej małej ojczyzny w Skarżysku-Kamiennej - mówił.
Homilia bo. Marka Solarczyka:
Odbyła się również okolicznościowa sesja Rady Miasta. Rocznicowe wystawy przygotowały Miejskie Centrum Kultury oraz Muzeum Orła Białego. W Miejskim Centrum Kultury przygotowana została wystawa fotografii Edwarda Krokowskiego „Skarżysko-Kamienna z tamtych lat 1960-
Centralne obchody jubileuszu miasta odbędą się na początku lipca.