- Te weekendowe spotkania są skierowane do osób, które chcą kompleksowo zatroszczyć się o siebie - mówi ks. Radosław Kacprzak.
Chodzi o przywracanie utraconej harmonii poprzez m.in. poznanie siebie, zrozumienie swoich emocji i potrzeb, budowanie pozytywnego obrazu siebie, szczególnie swojego ciała, wprowadzenie zdrowych nawyków opiekowania się sobą przy jednoczesnym niezaniedbywaniu innych, uwalnianie się od toksycznych więzi oraz budowanie prawdziwej bliskości, uruchamianie procesów leczenia traum życiowych i urazów psychicznych, doprowadzenie do odkrycia życiodajnego źródła, którym jest zdrowa duchowość i kontakt z Bogiem.
„W strefie ciała & ducha” to nowy projekt warsztatów psychologiczno-duchowych, organizowanych przez Szkołę Formacyjną św. Józefa, skierowany dla każdego: dla osób duchownych, konsekrowanych i świeckich. To cykliczne, comiesięczne zjazdy, które będą trwały od stycznia do czerwca w Mariówce, niedaleko Przysuchy, w ośrodku Promień - mówi ks. Kacprzak. - To miejsce jest dobrą płaszczyzną, żeby w tej weekendowej formie, poza miejscem swojego zamieszkania i pracy, popracować nad sobą i zatroszczyć się o siebie - podkreśla kapłan.
Temat najbliższego spotkania, zaplanowanego od 13 do 15 stycznia, to: „Jak skutecznie wprowadzać zmiany do swojego życia?” (o nawykach, rytuałach).
Warsztaty prowadzą: ks. Krzysztof Naczk, psycholog psychoterapeuta, doktor teologii moralnej i specjalista od towarzyszenia ludziom, zwłaszcza tym, którzy przeżywają różnego rodzaju traumy, s. Ewa Biernacka, ze gromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej, teolog biblijny, socjoterapeutka, s. Lidia Kudela ze gromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej, psycholog kliniczny, psychoterapeuta, i ks. Radosław Kacprzak, kierownik duchowy, rekolekcjonista.
A dlaczego warto w tych warsztatach uczestniczyć? Na pytanie odpowiada s. Ewa Biernacka. - To czas, który jest spędzony ze sobą, mimo że są tam różne zajęcia. Można się też troszeczkę zatrzymać, wyciszyć i usłyszeć również siebie. Jest to też czas wglądu w siebie. I wydaje mi się, że tak normalnie w domu, w weekend, nie jest to możliwe, bo zawsze trzeba coś zrobić, ktoś przychodzi, ktoś dzwoni. Myślę, że są dość ciekawe propozycje i tematów, i ćwiczeń, i tych wszystkich spotkań. Jest też strona duchowa. Jest modlitwa Jezusowa, która jest też takim zatrzymaniem, wyciszeniem, takim wyrwaniem z hałasu zewnętrznego, w którym jesteśmy. Czym bardziej będzie się ze sobą, tym bardziej będzie się z innymi i też takie zbliżenie do Pana Boga. Wydaje mi się, że większość tych spotkań to jest jednak taka inwestycja w stronę duchową, ale też i w stronę cielesną, i psychiczną. Duży nacisk jest kładziony na to, żeby też zobaczyć, co się dzieje w moim ciele, z tego względu, że ciało daje dużo informacji. Ciało wie szybciej, co się z nami dzieje, niż nasz rozum może to załapać. To takie ciekawe spojrzenie z innej strony na te nasze wydarzenia takiego zwykłego, szarego życia, naszego funkcjonowania w relacjach, w relacji ze sobą, z drugim człowiekiem.
O tym, czy zawsze potrafimy sobie poradzić i czy warto skorzystać z pomocy specjalisty, mówi s. Lidia Kudela: - Choć sami sobie potrafimy poradzić, to rozmowa ze specjalistą może pokazać, czy to jest jedyny sposób radzenia sobie, czy są też inne sposoby. W konsultacji psychologicznej czy rozmowie, można zobaczyć, jakie są elementy tego mojego radzenia sobie, czy może coś jeszcze poszerzę. Czyli wiedza taka psychologiczna na temat konkretnych strategii radzenia sobie może być jeszcze szersza, obejmująca różne aspekty. No i mogę zdobyć jakieś szersze, bardziej skuteczne narzędzia mentalne, ale też rozumienia siebie pod kątem emocji, czy jakiegoś działania,. Mogę sobie poradzić, ale mogę skonfrontować, jakie są inne sposoby i czy te moje są skuteczne. Na pewno to są różne światła. Mogę założyć jakieś hipotezy, czy jak bym się zachowywała w inny sposób, to efekty by były jeszcze lepsze. My zazwyczaj szukamy sposobów, które przyniosą nam lepsze efekty, korzyści, czy jakieś nagrody w tych sposobach poradzenia sobie, czy ze stresem, czy jakimiś swoimi dolegliwościami. Bo czasami są dolegliwości w ciele, które też mają podłoże psychosomatyczne.
Temat drugiego spotkania w tym roku, które potrwa od 3 do 5 lutego, to: „Jak budować bliskie i satysfakcjonujące relacje z ludźmi?” (o więzi, zależności i autonomii).
Informacje i zgłoszenia: ks. Naczk, tel. 883 009 455, dyrektor@centrumwiez.pl oraz ks. Kacprzak, tel. 604 226 731, r.kacprzak76@gmail.com.