Biskup Edward Materski urodził się 100 lat temu, 6 stycznia 1923 roku w Wilnie.
W styczniu pierwsze spotkanie członków i sympatyków Klubu Inteligencji Katolickiej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego było wyrazem wdzięczności dla bp. Edwarda Materskiego, pierwszego biskupa radomskiego. Urodził się 100 lat temu 6 stycznia 1923 roku w Wilnie. Biskup E. Materski był honorowym członkiem radomskiego KIK-u i był jego wielkim przyjacielem.
- Dziś, w czasie szczególnego zamętu i prób zamazania katolickiego oblicza miasta, bp Edward jest dla wspólnoty Klubu oraz laikatu Radomia fundamentem i punktem odniesienia - zapewnia J. Rejczak, wieloletni prezes i honorowy członek KIK w Radomiu.
Swoimi wspomnieniami podzielił się Jan Rejczak.Rozpoczynając spotkanie, którego temat to: „Biskup Edward Materski (1923-2012) - wdzięczność i pamięć”, Leszek Wianowski, wiceprezes KIK, powiedział: - Biskup Edward zrobił bardzo wiele dla naszej diecezji, dla naszego środowiska. To postać, o której trzeba mówić, o której trzeba przypominać.
W Niedzielę Palmową w 1981 roku odbył się w Radomiu ingres bp E. Materskiego.
- W 1980 roku powstała inicjatywa założenia Klubu Inteligencji Katolickiej w Radomiu. Klub powstał i został zarejestrowany jako stowarzyszenie. Pierwszym kapelanem był ks. Jerzy Banaśkiewicz. Gdy biskup przybył do Radomia, natychmiast nawiązał kontakt z naszym Klubem. Kilka dni po ingresie w kościele farnym pw. św. Jana Chrzciciela, miało miejsce uroczyste otwarcie KIK. Biskup odprawił tam Mszę św. inaugurującą naszą działalność - wspomina J. Rejczak.
Spotkania członków i sympatyków klubu odbywają się w każdą środę o 18.15 w domu parafialnym katedry przy ul. Sienkiewicza. Bardzo częstym gościem tych spotkań, wielokrotnie jako prelegent, był mieszkający w tym budynku bp Edward.
- Biskup informował nas o tym, co dzieje się w diecezji, w Kościele. Dla nas to wyjątkowy człowiek. Miał wielki wpływ na kształtowanie pracy naszego klubu, jego programu, ale też odegrał wielką rolę wychowawczą. Poprzez kontakty z biskupem wiele osób zmieniało się i dojrzewało do pracy jako laikat, taki świadomy laikat, ale też i do służby publicznej. Pokochaliśmy bp. Edwarda, to wielkie szczęście, że nasza wspólnota, nasze środowisko dostąpiło możliwości bycia tak blisko niego - podkreśla J. Rejczak.
O spotkaniach z bp. Edwardem Materskim mówił Krzysztof Starnawski.Swoimi wspomnieniami o biskupie podzielił się także Krzysztof Starnawski, honorowy członek KIK i członek Prymasowskiej Rady Społecznej. Pan Krzysztof podczas rozmów z biskupem opowiadał mu m.in. o problemach poruszanych podczas zjazdów PRS. - Biskup słuchał wszystkiego z wielką uwagą. Zawsze też twierdził, że poprawność językowa, dokładnie języka polskiego, to jest istotny element patriotyzmu. Napisał książkę „Odpowiedzialność Kościoła za katechezę”, która jest ważna nie tylko dla katechetów, ale powinni ją przeczytać wszyscy nauczyciele. Wśród zapisanych tam zasad czytamy, że katecheza musi nauczyć młodzież korzystania z zasobów kultury, mało tego, trzeba przejąć się kulturą własną, ale także tworzyć własną kulturę - mówił K. Starnawski.
Biskup Materski m.in. utworzył 135 nowych parafii, Tygodnik Diecezjalny „AVE”, Radio „AVE” i Radomski Instytut Teologiczny. Był budowniczym Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Jest honorowym obywatelem Radomia, Skarżyska - Kamiennej i Chmielnika.
Zmarł 24 marca 2012 roku. Został pochowany na radomskim cmentarzu przy ul. Limanowskiego.