W swoje szeregi zaprasza 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej.
Szkolenie podstawowe rozpocznie się już za niespełna miesiąc. - To pomysł dla osób, które zamiast przed komputerem, chcą spędzić ferie na poligonie. Cały czas można się zapisywać - informuje Weronika Chochoł z Sekcji Komunikacji Społecznej 6MBOT.
Projekt "Ferie z WOT" wychodzi naprzeciw wszystkim uczniom, studentom i nauczycielom, którzy przerwę międzysemestralną chcą spędzić aktywnie i wstąpić w szeregi Wojska Polskiego. W ramach projektu w całej Polsce - w terminie ferii zimowych odpowiednim dla poszczególnych województw - odbywają się standardowe szkolenia podstawowe, tzw. Szesnastki. Są to szkolenia wstępne, których celem jest wdrożenie ochotników do służby w wojsku. W praktyce szkolenie to obejmuje zakres podstawowych umiejętności taktycznych i strzeleckich, a wieńczy je uroczysta przysięga wojskowa.
Do 6MBOT wstąpić mogą również rezerwiści, którzy przysięgę wojskową mają za sobą, a podczas 8-dniowego szkolenia wyrównawczego odświeżają nabytą dotychczas wiedzę.
- Poprzednie edycje projektu zimowego "Ferie z WOT" oraz letniego "Wakacje z WOT" pokazały, że szkolenia organizowane w czasie wolnym od nauki cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród uczniów i studentów, ale także nauczycieli oraz rodziców, którzy korzystają z faktu, że ich pociechy w tym czasie przebywają na koloniach czy obozach. Statystyki potwierdzają, że służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych osób - co trzeci żołnierz formacji ma mniej niż 25 lat - mówi kpt. Dominik Pijarski, oficer prasowy 6MBOT.
Dla kandydatów z południowego Mazowsza szkolenia podstawowe i wyrównawcze potrwają w terminach 11-26 lutego oraz 18-26 lutego.
Osoby zainteresowane służbą w WOT powinny już teraz złożyć wniosek poprzez kontakt z rekruterem Wojsk Obrony Terytorialnej (https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl) lub udać się osobiście do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji właściwego dla miejsca zameldowania. Terytorialną służbę wojskową można następnie odbywać w innym miejscu, np. miejscu zamieszkania, nauki czy też studiów.
- Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej to doskonała okazja na spełnienie potrzeby obrony ojczyzny i wzmacnianie więzi z lokalną społecznością poprzez pomoc w sytuacjach kryzysowych, ale również udział w wydarzeniach patriotyczno-religijnych. WOT dają również możliwość rozwoju osobistego, m.in. poprzez różnego rodzaju kursy, w których udział jest bezpłatny, takie jak: KPP, uprawniające do obsługi maszyn inżynieryjnych, prawa jazdy na uprawnienia dla kierowców pojazdów wszystkich kategorii, doskonalących technikę jazdy, kierowników strzelań, technik wspinaczkowych, sterników motorowodnych, językowych i wielu innych. Żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową mogą również korzystać z 78-proc. ulgi na przejazdy, rekompensatę utraconego wynagrodzenia czy ochronę stosunku pracy. Każdy żołnierz za gotowość do służby oraz stawiennictwo otrzymuje uposażenie odpowiednie dla liczby dni pełnionej służby oraz stopnia wojskowego. W stopniu szeregowego stawka dziennego uposażenia wynosi 130 zł - informuje W. Chochoł.