Teolog z Uniwersytetu Śląskiego, poeta i wieloletni publicysta "Gościa Niedzielnego" wygłosił wykład pt. "Prawda - rozumienie, znaczenie, wychowanie" podczas konferencji zorganizowanej w siedzibie Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Radomiu.
Zasadnicze pytanie konferencji, której przyświecał tytuł: "Kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno w edukacji humanistycznej", brzmiało: Czy w nowoczesnej szkole jest wciąż miejsce dla wartości uniwersalnych?
Ksiądz Szymik przeciwstawił sobie klasyczne pojmowanie prawdy z obecnymi we współczesnej myśli, zaczynającej się jeszcze w średniowiecznym nominalizmie, postawy, o niemożności dotarcia czy zdefiniowania prawdy.
- Cóż to za poszukiwanie, któremu nigdy nie wolno dojść do celu? - pytał teolog, powołując się na nauczanie Benedykta XVI.
- Przez prawdę rozumiem najbardziej podstawowe pytania i odpowiedzi, które stawia sobie człowiek: Dlaczego cierpię? Po co kocham? Skąd jestem? Dokąd zmierzam? Co z moją śmiercią? Chrześcijaństwo w swoim rdzeniu uważa, że zna odpowiedzi na te pytania. Co jest takiego w prawdzie, że aż tak pociąga człowieczy umysł i serce? Zadam pytanie w sam środek: Kto tam w niej jest? Przekonany jestem, że zagłębiwszy się w istotę prawdy, docieramy do pojęcia Boga. On w niej jest. I o to się toczy tutaj ten gigantyczny bój. I dlatego podkreślmy: na dłuższą metę rozwijać się mogą jedynie ludzie i społeczeństwa nakierowane nie na szczęście ani na dobrobyt, ani na samorealizację, ani na itd., itp., ale na prawdę - podkreślił ks. Szymik.
Wykład ks. prof. Jerzego Szymika:
Na rozpoczęcie konferencji głos zabrał Bogusław Tundzios, kierownik MSCDN Wydział w Radomiu oraz Sławomir Adamiec, Dyrektor Generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Po wykładzie ks. Szymik zaprezentował niektóre ze swoich wierszy.
Kolejny wykład, pt. "Odkrywanie potrzeby życia wartościami jako efekt działań dydaktyczno-wychowawczych szkoły", wygłosiła Karolina Czerwińska.
O kształtowaniu postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno w ramach funkcji wychowawczej szkoły" mówiła Agnieszka Siczek, zastępca dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Radomiu.
Marta Nachyła z Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu zatrzymała się na problemie "Wyszukaj świat wartości. Jak biblioteka może wspierać nauczyciela, rodzica i ucznia w poszukiwaniach prawdy, dobra i piękna". Następnie Agnieszka Gasek, dyrektor PSP nr 34 w Radomiu, mówiła o gazecie szkolnej „Monitor
Teresa Ciepły, z I LO w Radomiu, podjęła temat "Interdyscyplinarny, multimedialny, prozdrowotny, międzyszkolny, międzypokoleniowy, skalowalny, modelowy projekt uczniowski »Gesundes Leben«".
Maria Orzechowska, z PSP w Klwatce Królewskiej, Justyna Podsiadła, z ZSE w Radomiu zatrzymały się na problemie "»Apple soul«. Wychowanie do wartości w edukacji wczesnoszkolnej".
Roman Przydatek, z PSP nr 24 w Radomiu, mówił o "Kształtowaniu postaw w oparciu o wybrane życiorysy powstańców warszawskich". Urszula Mazurkiewicz i Monika Czubak z PSP nr 14 Integracyjnej w Radomiu zatrzymały się na kwestii funkcji wychowawczej szkoły podstawowej.
Aneta Karasińska z XII LO w Radomiu pokazała, na czym polega działalność wolontariatu szkolnego.
Konferencję poprowadziła Monika Drążyk z Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Radomiu, katechetka w II LO w Radomiu.