Był niezwykłym duszpasterzem i uczonym, twórcą polskiej szkoły bioelektroniki oraz badaczem Gór Świętokrzyskich.
Spotkanie poświęcone pamięci ks. prof. Włodzimierza Sedlaka w 30. rocznicę śmierci odbyło się w Klubie Inteligencji Katolickiej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Radomiu. Prowadził je Jan Rejczak, honorowy członek radomskiego KIK. Wśród obecnych była Joanna Kalisz-Półtorak, asystentka profesora i wykonawczyni jego testamentu.
O księdzu profesorze powstały publikacje oraz filmy, a fragmenty dwóch z nich wprowadziły zebranych w klimat tego wieczoru.
Pierwszy film pt. „Włodzimierz Sedlak - człowiek ze Skarżyska” został nakręcony w Skarżysku-Kamiennej, a drugi „Rzecz o ks. prof. Sedlaku” powstał w Radomiu.
Włodzimierz Sedlak urodził się w 1911 roku w Sosnowcu. W poszukiwaniu pracy jego rodzina przeniosła się do Suchedniowa, a później do Skarżyska-Kamiennej i to ta miejscowość chyba najbardziej utkwiła późniejszemu profesorowi w pamięci i w sercu.
Dziś imię ks. prof. Włodzimierza Sedlaka noszą w Skarżysku-Kamiennej Szkoła Podstawowa oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, w której znajduje się izba pamięci patrona. Na początku były tu przekazane przez profesora książki, a gdy zmarł 17 lutego 1993 roku trafiła tu m.in. część mebli z jego radomskiego mieszkania, dokumenty, zbiory geologiczne, archeologiczne, czasopisma, pamiątki rodzinne, maszynopisy prac jak również więcej książek. Do zbioru pamiątek związanych z profesją kapłana należą m.in. sutanna z koloratką, obrazy Matki Bożej, które zdobiły ściany jego mieszkania oraz dewocjonalia.
- Jestem spadkobierczynią materialnych rzeczy ks. prof. Sedlaka. Wydawałam jego książki i wznawiałam te naukowe. Na przykład wszystkie pamiętniki, które wydałam, powstały z jego ręcznych zapisków. Tak powstały też książki z rekolekcjami, kazaniami - mówi J. Kalisz-Półtorak. Z ks. prof. Sedlakiem spotkała się, gdy studiowała na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej, specjalizacja Filozofia Przyrody Ożywionej. Pisała u niego pracę magisterską. Po studiach zgodziła się zostać asystentką profesora. Pisała teksty, robiła korekty, była pierwszą czytelniczką tego, co napisał. Tak było przez niemal 18 lat, aż do śmierci księdza profesora.
- Pamiątki po ks. prof. Sedlaku znajdują się również w naszym Muzeum Katedralnym. To kielich i patena, które otrzymał od dzieci z Ćmielowa, gdy odchodził do parafii w Siennie. Było to tuż przed wybuchem II wojny światowej - przypomniała p. Joanna.
Ksiądz prof. Sedlak był naukowcem, którego działalność obejmowała wiele różnych dyscyplin. Stworzył koncepcje bioplazmy - piątego stanu materii obecnego jedynie w organizmach żywych, elektromagnetycznej natury życia oraz powstania życia przy istotnym udziale związków krzemu. Przez wiele lat żył i tworzył w Radomiu. Był prefektem, kaznodzieją, rekolekcjonistą.
Wydał ponad 20 książek, głównie naukowych, ale również wspomnieniowych, 250 rozpraw i artykułów. Zmarł w Radomiu. Został pochowany na cmentarzu komunalnym na Firleju. Jest honorowym obywatelem Sosnowca, Radomia i Skarżyska-Kamiennej.
W niedzielę, 19 lutego o 12.00 w kościele pw. Chrystusa Nauczyciela w Radomiu, osiedle Planty ul. Chałubińskiego, sprawowana będzie Msza św. w intencji ks. prof. W. Sedlaka.
Eucharystia w tej intencji sprawowana będzie również we wtorek, 21 lutego o 18.00, w radomskiej katedrze.