To pierwsza tak kompleksowa prezentacja twórczości artysty z Sanoka.
W Kamienicy Deskurów można oglądać wystawę „Beksiński w Radomiu”. To pierwsza tak kompleksowa prezentacja twórczości artysty z Sanoka w tym mieście.
Na wystawie przygotowanej przez Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska w Radomiu udało się pokazać prace prezentowane niezwykle rzadko i na ogół nieznane szerszej publiczności. Są to m.in. dzieła reprezentujące tzw. okres fantastyczny w twórczości Zdzisława Beksińskiego, powstające od końca lat 60. do początku lat 80. XX wieku.
Zdzisław Beksiński zajmował się nie tylko malarstwem, ale też fotografią, a pod koniec swojego życia zafascynował się również techniką fotomontażu, którą rozwijał przy pomocy komputera. W Kamienicy Deskurów można zobaczyć również tę dziedzinę twórczości artysty. Dzięki Fundacji Beksiński znalazły się tam fotografie, stereoskopie, fotomontaże i grafiki komputerowe. Całości towarzyszy niezwykła oprawa multimedialna.
Skąd pomysł na zorganizowanie takiej wystawy, powiedziała Justyna Górska-Streicher, dyrektor OKiSz Resursa Obywatelska w Radomiu: - Jako najstarsza instytucja kultury w mieście uważamy, że powinniśmy prezentować prace artystów, którzy wpływają na kształtowanie kultury, jako takiej. Choć Zbigniew Beksiński zajmował się sztukami plastycznymi, zauważmy, że jego twórczość, prace promieniują na bardzo wiele dziedzin związanych z kulturą. Resursa, jako dom kultury zaplanowała w związku z organizacją tej wystawy cały szereg działań dookoła tego wszystkiego i tych wszystkich dziedzin twórczości, na które inspiracją była twórczość Zbigniewa Beksińskiego.
Kuratorem wystawy jest Laura Kosiniak z Działu Muzealnego Resursy Obywatelskiej. - Zdzisław Beksiński, artysta niezwykły, wszechstronnie utalentowany. Cieszę się, że mogliśmy zgromadzić na tej wystawie nie tylko obrazy, ale multimedia, fotografie, grafiki i pokazać ten przekrój jego twórczości - powiedziała kurator wystawy.
O idei wystawy powiedział Janusz Barycki z fundacji Beksiński: - Oprócz obrazów można na wystawie zobaczyć prawie 90 fotografii. Prace fotograficzne, ale zmodyfikowane komputerowo, które robił w latach 1997 – 2000 oraz nieco grafik. Przywieźliśmy też multimedia, które składają się z dwudziestokilkuminutowego pokazu na dużym ekranie. To połączenie obrazów, które malował, z muzyką, której słuchał, podczas malowania tych obrazów. To ciekawa zbitka emocjonalna. Mamy też pokaz obrazów w technologii 3D. Wisienka na torcie to pokaz wirtualnej rzeczywistości, to wejście do siedmiu obrazów. Dorobiona jest do tego przestrzeń i muzyka. Myślę, że to ciekawe połączenie tego, co Beksiński robił i tego, co chciałby robić, i mógłby robić, gdyby udało mu się dożyć czasów, w których obecnie się znajdujemy.
Partnerami wydarzenia są: Muzeum Okręgowe w Toruniu, Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy i Fundacja Beksiński.
Zdzisław Beksiński urodził się w 1929 roku. Był architektem, fotografikiem, grafikiem i malarzem. Jego prace, pełne tajemniczej atmosfery i symboli oraz różnych, często mrocznych postaci, znane są dziś na całym świecie. O swoich dziełach często mówił, że pragnie malować tak „jakby fotografował marzenia i sny”. Artysta został zamordowany w swoim mieszkaniu w Warszawie w 2005 roku.
Ekspozycja „Beksiński w Radomiu” będzie czynna od wtorku do piątku od 13.00 do 20.00 oraz w soboty i niedziele od 12.00 do 20.00. Ostatnie wejście na wystawę o godz. 19.00.
Wystawa będzie czynna do 4 czerwca. Obowiązują bilety.