Redditio Symboli to ważny krok na drodze formacji, który związany jest z uroczystym wyznaniem wiary.
W marcowe czwartki w parafii Chrystusa Króla w Radomiu (os. Gołebiów I) celebrowane były uroczyste Nieszpory, w czasie których członkowie IV wspólnoty neokatechumenalnej przechodzili etap Redditio Symboli, czyli publicznie wyznawali swoją wiarę, opierając się na osobistych doświadczeniach działania Boga w ich życiu.
- W jednej ze starszych katedr chrześcijańskich, w bazylice Matki Bożej Wniebowziętej w Akwilei, zachowała się mozaika z langustą odpoczywającą na drzewie palmy. Niezwykły wizerunek wyjaśniają słowa z Księgi Mądrości: „Łatwo to wykazać, widząc, co się stało: lądowe bowiem stworzenia zmieniały się w wodne, a wodne na ląd wychodziły”. Oznacza to, że Bóg jest Panem niemożliwego. To właśnie przedstawienie towarzyszy rytowi Redditio Symboli, co tłumaczy się jako „zwrócenie symbolu wiary” i było praktykowane w Kościele podczas jednego z etapów przygotowania do chrztu. Neokatechumeni, odkrywając w swoim życiu łaskę chrztu, stają przed zgromadzeniem i opierając się o krzyż, wyznają swoją wiarę - mówi Małgorzata Krąpiec, ze wspólnoty neokatechumenalnej.
Każdego czwartku losowo wybrani członkowie wspólnoty mówili o faktach ze swojego życia, które prowadziły ich do wiary. - Choć katechumeni byli w różnym wieku, różnych stanów i o różnych doświadczeniu życiowym, to wyznania każdego z nich mówiły o działaniu Boga w ich historii. Pokazywali, że w doświadczeniu cierpienia, trudności, depresji, zagmatwanych relacji, często zatracenia się w uzależnianiu spotkali Boga, który kocha, jest wierny i wydobywa z ciemności. Są oni świadkami Boga żywego, który przemienia ich życie i uzdalnia, żeby żyć Ewangelią - wyjaśnia M. Krąpiec.
Na zakończenie Redditio Symboli w Niedzielę Palmową otrzymają liście palmowe i uroczyście składają wyznanie wiary. Otrzymane palmy katechumeni niosą w procesji, a następnie umieszczają je nad drzwiami swoich domów, jako widoczny znak świadka Jezusa zmartwychwstałego.