W 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim mieszkańcy Radomia uczcili ofiary Holokaustu.
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku i było największym zrywem zbrojnym Żydów w czasie II wojny światowej. Tego dnia - 19 kwietnia - obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości. W Radomiu uroczystości związane z tym wydarzeniem odbywały się przy pomniku Pamięci Żydów Radomia, który znajduje się na placu, na którym kiedyś stała synagoga. Do budowy pomnika użyto m.in. kamieni pozostałych z rozbiórki synagogi oraz ocalałych macew.
Organizatorzy uroczystości to Resursa Obywatelska w Radomiu we współpracy z VI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Od dziewięciu lat młodzież i nauczyciele VI LO przychodzą pod pomnik, aby dać świadectwo pamięci o żydowskich mieszkańcach Radomia. Odczytują imiona i nazwiska oraz dane Żydów mieszkających tu przed wojną. Pomysłodawcą takiego upamiętnienia był zmarły w ubiegłym roku nauczyciel języka polskiego w VI LO Zbigniew Wieczorek.
Przedstawiciele władz miasta złożyli pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Licealiści oraz podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących przy ul. Wernera w Radomiu pod pomnikiem składali żonkile.