W Leśnym Ośrodku Edukacyjnym Lasów Państwowych w Jedlni-Letnisku koło Radomia odbyła się konferencja pt. "Polskie lasy - skarb pokoleń" z udziałem Anny Moskwy, minister klimatu i środowiska.
Powiat Radomski był pierwszym samorządem w Polsce, który głośno sprzeciwił się propozycji Komisji Europejskiej, aby leśnictwo podlegało pod kompetencje dzielone między Unię Europejską i państwa członkowskie.
Starosta radomski Waldemar Trelka wraz z Andrzejem Matysiakiem, dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zorganizowali konferencję pod hasłem „Polskie lasy - skarb pokoleń”. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez min. Annę Moskwę. Konferencja w Jedlni-Letnisku przybliżyła uczestnikom problematykę leśnictwa i sektorów gospodarki z nim powiązanych, a także zagadnienia związane z funkcjonowaniem tego sektora w ramach Unii Europejskiej.
- Wraz z Krzysztofem Murawskim, przewodniczącym Rady Powiatu, zaapelowałem do samorządowców, aby zapoznali się z naszym stanowiskiem, sprzeciwiającym się próbom przejmowania kompetencji krajowych wobec leśnictwa i przyjmowali podobne uchwały w swoich samorządach różnych szczebli - mówi Waldemar Trelka, starosta radomski. - Dziękuję panu dyrektorowi Andrzejowi Matysiakowi, panu nadleśniczemu Jerzemu Karaśkiewiczowi oraz pracownikom RDLP w Radomiu za pomoc w zorganizowaniu tego wydarzenia, które - mam nadzieję - przyczyni się do oddolnego wzmocnienia stanowiska polskiego rządu wobec prób przejęcia kompetencji krajowych wobec lasów przez Komisję Europejską.
- Bardzo merytoryczne i zarazem ciekawe wystąpienie miała minister Anna Moskwa, która podkreśliła, że Lasy Państwowe bardzo aktywnie działają na rzecz ochrony polskich lasów, a konsekwencje przeniesienia kompetencji w tym zakresie na rzecz instytucji unijnych może spowodować wiele niekorzystnych zmian w modelu zarządzania lasami. Pani minister przypomniała, że unijnym projektem dotyczącym zmiany traktatów w zakresie m.in. leśnictwa, w Parlamencie Europejskim zajmuje się obecnie komisja ds. konstytucji - mówi Marcin Genca, Rzecznik Prasowy Starosty Radomskiego.
- Obronimy polskie lasy, by zostały w rękach tych, którzy zarządzają nimi najlepiej. Jeśli dojdzie do głosowania na poziomie państw członkowskich, na pewno będziemy przeciw. Państwa skandynawskie i państwa południa mają podobne zdanie. Nie zgodzimy się na oddanie jakichkolwiek zasobów w zarządzanie unijne - zadeklarowała minister w obecności leśników i samorządowców.
- Były również merytoryczne głosy ekonomistów: prof. Zbigniewa Krysiaka z Instytutu Myśli Schumana oraz dr. Zbigniewa Kuźmiuka, posła do Parlamentu Europejskiego, który od lat obserwuje proces coraz większej - choć nie zawsze zgodnej ze zdrowym rozsądkiem - integracji unijnej. Uczestnicy wysłuchali tez też fachowego spojrzenia na stan polskich lasów, którego dokonał Jan Tabor, zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Spotkanie zakończyło się sesją pytań i odpowiedzi, którą podsumował poseł Marek Suski – relacjonuje M. Genca.
Uczestnikami konferencji byli również parlamentarzyści: Dariusz Bąk, Anna Kwiecień i Agnieszka Górska, a także samorządowcy oraz środowiska związane z ochroną przyrody, rolnictwem, łowiectwem, wodami i leśnictwem. Oprawę konferencji zapewnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu, a uczestnicy mogli spróbować darów lasów, czyli żywności marki Lasów Państwowych "Dobre z Lasu".