Nowy numer 13/2024 Archiwum

Zaczęło się od kolekcji ks. Jana Wiśniewskiego

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza 9 maja na wernisaż wystawy pt. "Aby ślady ich stóp przetrwały. Biskupi ziemi radomskiej".

Kolekcja przekazana przez ks. Jana Wiśniewskiego w latach dwudziestych XX wieku dała początek Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu. Jubileusz 100-lecia muzeum jest świetnym pretekstem do zorganizowania wystawy, która jest formą uhonorowania radomskiego duchowieństwa oraz jego cennego wkładu w rozwój miasta i całego regionu. W 2023 roku przypada też 80. rocznica śmierci ks. Wiśniewskiego

- Dziękuję za możliwość zorganizowania tej wystawy, bo zgodnie z jej tytułem chcemy ocalić od niepamięci ważne postacie w historii, nie tylko najnowszej ziemi radomskiej, diecezji radomskiej, ale też z dalekiej przeszłości. Tytuł wystawy „Aby ślady stóp przetrwały” nawiązuje do maksymy życia biskupa, znanego nie tylko w Radomiu, ale w całej Polsce, czyli śp. bp. Jana Chrapka, który miał tę swoją maksymę życiową - „Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały cię”. Tą wystawą chcemy, aby po pierwsze, po tych zmarłych biskupach te ślady nie zostały zapomniane, zatarte. Chcemy tymi śladami podążać, do nich wrócić. Wystawa w zasadniczej części będzie odnosiła się do znanych biskupów posługujących w diecezji radomskiej, czyli trzech biskupów diecezjalnych: bp. Edwarda Materskiego, bp. Jana Chrapka, abp. Zygmunta Zimowskiego i zmarłych biskupów pomocniczych, czyli bp. Adama Odzimka i bp. Stefana Siczka - wylicza ks. dr Michał Krawczyk, kurator wystawy.

Podtytuł wystawy to: „Biskupi ziemi radomskiej”. - Przy okazji chcemy, jako dumni radomianie i dumni mieszkańcy tej ziemi, pokazać też ważnych biskupów, którzy już od czasów średniowiecza zasłużyli się nie tylko dla Kościoła, ale również dla ojczyzny, a narodzili się na naszej ziemi. Takie postacie jak chociażby bp. Iwo Odrowąż, bp. Jan Prandota, biskupi Załuscy czy abp Nowowiejski, błogosławiony męczennik, czy nasz bp Gołębiowski. Jest ich znacznie więcej - podkreśla kurator wystawy.

Ekspozycja będzie składała się z dwóch części. - Pierwsza to będą pamiątki, które zaprezentujemy na wystawie odnoszącej się do zmarłych biskupów diecezji radomskiej. Najczęściej będą to insygnia biskupie czy pamiątki osobiste związane z posługą. Będziemy też chcieli pokazać niektóre ważne pamiątki biskupów, tych historycznych, takie, których do tej pory szersza publiczność nie mogła oglądać, bo były schowane czy znane węższemu gronu - mówi ks. Krawczyk.

Druga część wystawy to zestaw ok. 30 plansz ze zdjęciami poświęconymi biskupom diecezji radomskiej. Do tych zdjęć będą dołączone cytaty z ich nauczania, kazań, listów pasterskich. Słowa, które pokazują, że te ślady trwają nadal i te słowa są nadal aktualne. Ta część wystawy prezentowana będzie później w różnych miejscach na terenie ziemi radomskiej w gminach, parafiach.

- Wystawa jest spłatą długu, jaką mamy wobec ks. Wiśniewskiego, założyciela naszego muzeum. W związku z tym, że obchodzimy 100-lecie uznaliśmy, że jesteśmy mu coś winni oraz środowisku Kościoła. Inicjatorem wystawy jest Leszek Ruszczyk, dyrektor placówki – mówi Adam Duszyk, zastępca dyrektora muzeum.

Wystawie towarzyszy album, w którym znalazły się zdjęcia fotografika Wojciecha Stana.

Wernisaż wystawy odbędzie się 9 maja o godz. 16.

Ekspozycja zrealizowana została pod honorowym patronatem bp. Marka Solarczyka i Adama Struzika, marszałka województwa mazowieckiego.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy