Nowy numer 15/2024 Archiwum

Z Kresów na ziemię radomską

Muzeum Wsi Radomskiej w przygotowuje wystawę, a jej organizatorzy zwracają się z apelem m.in. o wypożyczenie przedmiotów, które zostały przywiezione przez Kresowiaków na teren ziemi radomskiej.

Radomski skansen organizuje wystawę czasową: „Z Kresów na ziemię radomską. Pamiątki z południowo-wschodnich terenów II Rzeczypospolitej w zbiorach mieszkańców regionu radomskiego”. Ekspozycja będzie prezentować przedmioty ze zbiorów osób mających polskie korzenie rodzinne na Kresach południowo-wschodnich przedwojennej Polski (Małopolska wschodnia, Wołyń, Podole - inaczej województwo lwowskie, stanisławowskie, wołyńskie, tarnopolskie), a obecnie lub dawniej mieszkających na ziemi radomskiej (region radomski jest obszarem określanym przez rzeki: Pilicę na północy, Wisłę na wschodzie, Kamienną na południu i Drzewiczkę na zachodzie).

W związku z tym Muzeum zwraca się z apelem o wypożyczenie na czas określony przedmiotów, które zostały zabrane przez Kresowiaków opuszczających swe małe ojczyzny i osiadłych na ziemi radomskiej. Mogą to być rzeczy różnych kategorii m.in.: wyposażenie wnętrz, bibeloty, dewocjonalia, biżuteria, dokumenty, fotografie, książki, rzeczy osobiste.

- Należy podkreślić, że wypożyczane na wystawę przedmioty powinny być w posiadaniu Kresowian jeszcze przed stałym wyjazdem z Kresów do Polski, a więc nie chodzi o pamiątki i suweniry pozyskane podczas późniejszych wycieczek z Polski na Kresy. Wystawa będzie eksponowana od września. Po zakończeniu wystawy przedmioty zostaną zwrócone ich właścicielom. Wystawie będzie towarzyszyć książka. Będą w niej fotografie zgromadzonych przedmiotów. Publikacja ukaże się w roku 2024 - mówi Marcin Stańczuk, odpowiedzialny za zorganizowanie wystawy i za publikację.

Do książki zbierane są również relacje wspomnieniowe o losach rodzin żyjących na południowo-wschodnich ziemiach II Rzeczypospolitej. Wspomnienie takie może dotyczyć pojedynczych sytuacji i wydarzeń, a może też być szerszym opisem życia. Zainteresowaniem objęty jest każdy aspekt dawnej egzystencji. Osoby, które zechcą podzielić się wspomnieniami o losach rodzin żyjących na południowo-wschodnich ziemiach II Rzeczypospolitej, mogą wysłać je w formie pisemnej na  adres: marcin.stanczuk@muzeum-radom.pl. . Można też skontaktować się z osoba odpowiedzialną za powstanie książki, dzwoniąc pod podany niżej numer telefonu. W spisywaniu rodzinnych wspomnień może też pomóc autor publikacji.

Wszystkie informacje o wystawie i książce można uzyskać pod numerem telefonu:

48 332 92 81 (prosić o połączenie z muzealnym Działem Kultury Wsi).

Jeśli przedmioty z Kresów są dla ich właścicieli zbyt cenne, aby jest wypożyczyć, można wykonać ich zdjęcie lub skan w przypadku dokumentów i fotografii i wysłać je na adres marcin.stanczuk@muzeum-radom.pl. Zdjęcia i skany muszą być opatrzone opisem: kto lub co prezentuje zdjęcie lub skan, materiał z którego jest wykonany przedmiot, wymiary.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy