Nowy numer 22/2023 Archiwum

Al. Michał Zientarski wygrał Ogólnopolski Konkurs Biblijny

Jest klerykiem II roku. W nagrodę poleci do Ziemi Świętej.

Do rozwiązania finałowego testu XVI Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego dla Alumnów Seminarium Diecezjalnych i Zakonnych przystąpiło 25 uczestników z całej Polski. - Materiał konkursowy obejmował księgę Dziejów Apostolskich, która opowiada dzieje pierwszego Kościoła po zesłaniu Ducha Świętego. Do znajomości treści księgi wraz z komentarzami według 5. wydania Biblii Tysiąclecia uczestnicy finału musieli przygotować dodatkowo artykuł naukowy. Ogłoszenie wyników było piękną chwilą dla Michała, a tym samym dla całej radomskiej wspólnoty seminaryjnej - mówi ks. dr hab. Jacek Kucharski, moderator diecezjalny Dzieła Biblijnego diecezji radomskiej, opiekun konkursu w Radomiu.

Trzeba było odpowiedzieć na 30 pytań, a wśród nich na przykład na takie: Jak się nazywała główna ulica Damaszku? Czyim bratem był Iunius Annaeus Gallio? Były również pytania z odpowiedzią opisową, jak np.: Jak należy rozumieć wyrażenie „aż po krańce ziemi”?

Michał otrzymał maksymalną ilość punktów - 30 . Poziom był bardzo wysoki. Trzej kolejni alumni otrzymali po 29 punktów, a następnych dwóch po 28.

- Przede wszystkim czytałem księgę, bo od tego się zaczyna. Czytałem w pokoju, w kaplicy, czasem na korytarzu. A i podczas Mszy św. obecnego okresu liturgicznego czytane są Dzieje Apostolskie - mówi Michał.

Zwycięzca pochodzi z parafii św. Stefana w Radomiu (os. Idalin). Razem z grupą z tej parafii uczestniczył w pielgrzymce śladami św. Pawła do dzisiejszej Turcji. - Byliśmy na przykład w Tarsie, rodzinnym mieście św. Pawła, czy w Efezie. Czytając Dzieje Apostolskie do konkursu przypominałem sobie te miejsca. Po prostu znów je widziałem. To bardzo pomagało - podkreśla.

Zanim Michał poleci do Ziemi Świętej, w seminaryjnym refektarzu na zakończenie obiadu gratulowali mu koledzy, a także wykładowcy Pisma św. oraz rektor, który przygotował dla zwycięzcy dwie publikacje dotyczące Biblii. - Serdecznie gratulujemy Michałowi. To jest także jakaś zachęta do brania udziału w takich zmaganiach. Mieliśmy już zwycięzcę tego konkursu, dk. Patryka Korcza. Michał jest drugi. Można więc powiedzieć: do trzech razy sztuka - podsumował rektor ks.  Marek Adamczyk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast