Zorganizowało go Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
Wydarzenie odbywa się 16 czerwca w ramach V Europejskich Dni Archeologii. Natomiast do zwiedzania wystawy stałej pt. "Dom wedle bramy" w Kamienicy Starościńskiej zaprasza także spółka Rewitalizacja.
W ramach pikniku przygotowano warsztaty konserwacji ceramicznych i szklanych zabytków archeologicznych. Otworzono pracownie i magazyny archeologiczne. Z przewodnikiem odbywa się oprowadzanie po wystawie pt: "Kajko i Kokosz - komiksowa archeologia". W programie znalazły się warsztaty: "Garnek proszę" i "Lalki motanki". Czynne jest stanowisko edukacyjne: średniowieczne zielarstwo oraz wystawa plenerowa pt: "Warstwy. Dziedzictwo archeologiczne Mazowsza".
Uczestnicy mogą zapoznać się z pracą dawnego kowala przy stanowisku edukacyjnym "Kowal i płomienne rzemiosła - ogień w średniowieczu”. Natomiast UTH przygotowało warsztaty i pokaz skanowania 3D, druku 3D oraz restauracji cyfrowej obiektu.
Malczewski zaprasza także w sobotę i niedzielę, 17 i 18 czerwca. Od 11.00 do 18.00 można będzie zwiedzać wystawy: Kajko i Kokosz - komiksowa archeologia oraz Warstwy. Dziedzictwo archeologiczne Mazowsza.
Ekspozycja "Kajko i Kokosz" pozostanie w muzeum do 30 czerwca. Jak informuje placówka, wystawa "Kajko i Kokosz - komiksowa archeologia" została przygotowana przez "Grodzisko" w Sopocie, oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku w 2014 roku. Po raz pierwszy w historii muzealnictwa polskiego połączyła archeologię z komiksem, porównując dwa światy znalezisk archeologicznych oraz podobnych zabytków wykorzystanych na kadrach komiksów Janusza Christy.
Wystawę uzupełniają i ubogacają również eksponaty archeologiczne Muzeum im. Jacka Malczewskiego, pochodzące z regionu radomskiego. Dodatek stanowią także archiwalne komiksy z prywatnych zbiorów Grzegorza Wójcika, Sławomira Zawadzkiego i Mariusza Króla oraz rekonstrukcje ubioru średniowiecznego wykonane przez Monikę Kępkę.