Ordynariusz radomski wygłosił ją drugiego dnia pobytu młodych w sanktuarium cudu eucharystycznego w Santarem, na centralnych obchodach Światowych Dni Młodzieży.
Pierwszego dnia po dotarciu do celu, a więc w środę 2 sierpnia, młodzi, którzy z bp. Markiem Solarczykiem przyjechali do Lizbony w pielgrzymce autokarowej, uczestniczyli w Dniu Polskim. Na stadionie 1 Maja uczestniczyło w nim około 20 tys. młodych z Polski i środowisk polonijnych. Koncelebrowało kilkuset kapłanów i ponad 20 biskupów, na cele z abp. Markiem Jędraszewskim z Krakowa i kardynałem nominatem abp. Grzegorzem Rysiem. Wśród biskupów był pasterz Kościoła Radomskiego, który po Mszy św. powiedział: - To piękny czas wspólnoty życia, wspólnoty wiary, wspólnoty modlitwy. Ojciec Święty Franciszek już jest w Lizbonie. W czwartek będzie powitanie i spotkanie z nim. Nieustannie polecamy was w modlitwie i nieustannie prosimy o modlitwę. Nieustannie ta nasza pielgrzymka Światowych Dni Młodzieży jest całą naszą nadzieją i ufnościa, naszym wspólnym dziełem, aby to, co Boże, On umocnił. Aby Maryja była orędowniczką wszelkich spraw.
- Patrząc na entuzjazm młodych, ich wiarę i śpiew, muszę powiedzieć ze radością, że to coś wspaniałego. Czuję się pobudowany tym, czego doświadczam i czego mogę się od nich uczyć. Już teraz z wielką radością przygotowujemy się na czwartkowe spotkanie z Ojcem Świętym w ceremonii powitania. Potem w piątek będzie Droga Krzyżowa z papieżem Franciszkiem. Noc z soboty na niedzielę będzie czasem czuwania i oczekiwania na centralną Eucharystię z posłaniem na kolejne Światowe Dni Młodzieży. Usłyszymy także, gdzie one się odbędą - mówi ks. Mariusz Chamerski, organizator wyjazdu i koordynator ŚDM w diecezji radomskiej.
Następnego dnia, drugiego dnia katechez, młodzi z Radomia byli w sanktuarium cudu eucharystycznego, jaki miał miejsce w XIII w. w Santarem, miejscowości, gdzie zostali zakwaterowani radomscy pielgrzymi. - Tutaj biskup Solarczyk został poproszony przez Komitet Centralny ŚDM o wygłoszenie katechezy dla Polaków. Jej głównym tematem było braterstwo na podstawie „Fratelli tutti”, encykliki o braterstwie i przyjaźni, ogłoszonej przez papieża Franciszka w Asyżu w 2020 roku - mówi ks. Chamerski.
Bp Solarczyk rozpoczął konferencje od przywołania wypowiedzi papieża Franciszka z poprzednich Światowych Dni Młodzieży. - W styczniu 2019 roku w czasie powitania w Panamie Ojciec Święty przywołał taki cudowny obraz: Przychodzi anioł do Maryi i mówi: „Słuchaj! Bóg ma marzenie i chce, żeby ono się przez ciebie zrealizowało”. W tym zawiera się i to co tutaj dzisiaj się dzieje: braterstwo, przyjaźń braterska. Jesteśmy z innymi, jesteśmy dla innych. Bóg ma marzenie. Każdy z nas, każda z nas może usłyszeć: Jesteś potrzebny, jesteś potrzebna. Twoje życie ma sens - w tym wszystkim co było i w tym wszystkim, co będzie. Maryja jest wyjątkowym świadkiem tego, że Bóg staje przy każdym z nas w różny sposób i w różnym czasie i mówi: „Jesteś waży, potrzebny. Ja mam marzenie. Wy jesteście spełnieniem tego marzenia. Nie jesteście przypadkiem. Jesteście w moich planach - mówił bp Marek.
W drugiej części konferencjonista odczytał fragment Drugiego Listu św. Piotra, w którym adresaci, a przez nich także dzisiejsi czytelnicy nowotestamentowych pouczeń, są zaproszeni do budowania w sobie serii postaw: gorliwości, wiary, cnoty, poznania, powściągliwości, cierpliwości, pobożności, przyjaźni i braterskiej i miłości.
Bp Solarczyk omawiał każdą z nich, a pokazując kolorowy bidon i butelkę wody zobrazował cnotę. - Cnota to pewne dobro, wartość, harmonia, dar. Ale ono nie jest od razu pełne. Może być piękny bidonik, ale pusty i nie napijesz się z niego. A może być butelka mniej porywająca z wyglądu, ale pełna - wyjaśniał ordynariusz i wskazał na miłość, jako fundament braterstwa i przyjaźni. Ona jest potwierdzeniem wszystkich postaw zapisanych w Liście. - W nich wszystkich chodzi o miłość, bo w tym wszystkim chodzi o ziarenko dobra, o to, byśmy byli dla innych - powiedział.
W trzeciej części bp Marek zatrzymał się na ewangelicznym opisie wesela w Kanie Galilejskiej. Najpierw opowiedział o biblijnych realiach obrzędu zaślubin. Wskazał na oblubieńca, jako głównego bohatera uroczystości. Jest nim Jezus Chrystus. Wszyscy inni jakoś Mu służą i pozwalają w pełni zrealizować piękno uroczystości zaślubin. I jest Maryja, matka, która mówi: „Zróbcie wszystko, co powie mój Syn”.
- Tam słyszymy te znane słowa: "Uczyńcie wszystko, co powie mój Syn”. Maryja jest wyjątkowym świadkiem i potwierdzeniem: Daj się prowadzić Panu Bogu i uwierz w to, że Bóg, mając swoje marzenia, pomoże ci spełniać je w twoim życiu i razem z Nim.
Kto może piękniej mówić o Synu, niż mamusia. No słuchaj! No chodź! Warto być z moim Synem. Zaufaj, wypełnij, cokolwiek On ci powie! - zachęcał bp Solarczyk.
Na koniec konferencji biskup Marek mówił: - Tego życzę każdemu z nas, abyśmy zaczynając od marzeń, idąc przez troskę, doszli do odpowiedzialności. Mamy wiele darów i wiele szans, ale one same się nie wypełnią. Bądźmy za nie odpowiedzialni i wiedzmy to, że warto chronić to, co jest naszą bliskością z Bogiem, a jednocześnie przeżywać to z innymi.
Po konferencji była Msza św., a potem radomscy pielgrzymi z innymi uczestnikami ŚDM pojechali do Lizbony, by spotkać się z papieżem Franciszkiem.
Konferencje można obejrzeć i wysłuchać na profilu facebookowym bp. Marka Solarczyka.