Nowy numer 38/2023 Archiwum

We Włoszech czytali Ewangelię napisaną życiem świętych

Słuchacze Szkoły Biblijnej dla Dorosłych im. św. Hieronima w Radomiu z jej rektorem ks. dr. hab. Jackiem Kucharskim oraz grupa biblijna z Kowali wraz z proboszczem ks. Piotrem Borciuchem pielgrzymowali po śladach świętych we Włoszech.

Ewangelia czytana z życia świętych - to nowy projekt Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II Diecezji Radomskiej, którego pomysłodawcą jest jego moderator ks. dr hab. J. Kucharski. Jego realizacja rozpoczęła się 1 września pielgrzymką do Włoch, podczas której uczestnicy, zgłębiając życie świętych i błogosławionych Kościoła, czytali Ewangelię napisaną ich życiem.

Szlak pielgrzymi wiódł od św. Marka w Wenecji, poprzez Padwę ze św. Antonim i Ewangelistą Łukaszem. W Asyżu odkrywali piękno życia świętych Franciszka i Klary. W tym mieście odwiedzili też kościół Matki Bożej Większej z sarkofagiem bł. Carlo Acutisa. Byli w Nursji, ojczyźnie św. Benedykta i św. Scholastyki. Wędrowali również śladami życia św. Rity z Cascii, nawiedzając też jej miejsce urodzenia w Roccaporena. Odwiedzili sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Nettuno, gdzie znajduje się sarkofag św. Marii Goretti.

- Nie mogło zabraknąć na pielgrzymim szlaku odwiedzin Rzymu z bazyliką św. Piotra i grobem św. Jana Pawła II. Pielgrzymi powędrowali także ulicami Wiecznego Miasta, aby uczyć się trudnych czasów prześladowań Kościoła pierwszych wieków chrześcijaństwa. Czytanie Ewangelii z życia świętych kończyła obecność w Bolsenie, miejscu kościoła św. Krystyny męczennicy i cudu eucharystycznego z 1263 roku. Grupa pielgrzymów nawiedziła też Katakumby św. Krystyny, w których chowano ludzi między końcem III wieku a latami 20. V wieku po Chr. - wylicza ks. Kucharski.

Jak podkreśla moderator Dzieła Biblijnego, „Ewangelia czytana z życia świętych” to projekt długotrwały. - Wpisany jest w program duszpasterski w naszej ojczyźnie zaproponowany przez Konferencję Episkopatu Polski. Ma on ściśle określony cel. Jest nim umocnienie wiary chrześcijan, którego ostoją są święci i błogosławieni wszystkich wieków, zapraszający do kroczenia z Jezusem drogami Ewangelii - wyjaśnia ks. Kucharski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast