Rok polski

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na wernisaż. To kluczowa wystawa tegorocznych obchodów 100-lecia placówki.

Już w piątek, 15 września o godz. 17, wernisaż wystawy „Rok polski (przyroda, kultura, praca, święta i obyczaje w malarstwie polskim 1850-1939)". Wystawę można oglądać do końca roku. Inspiracją dla jej powstania była o tym samym tytule książka Zofii Kossak, która powstała w latach 1953-1954 podczas pobytu autorki na emigracji w Kornwalii. Kuratorami wystawy są Ilona Pulnar-Duszyk i Adam Duszyk, wicedyrektor placówki.

- Po przeczytaniu tej książki wpadliśmy na pomysł, że musimy pokazać w malarstwie polskim to, co namalowała piórem Zofia Kossak. Ekspozycja jest bardzo bogata, zwiera mnóstwo treści. Zapraszam na oprowadzania kuratorskie, których będzie dużo i wtedy będziemy wprowadzać naszych gości w tę tematykę. Będziemy mówić o obrazach, o malarzach, o historii tego, co zostało na nich przedstawione - mówi A. Duszyk.

Na ekspozycję, która jest swego rodzaju opisem charakterystycznych dla danej pory roku obyczajów, obrzędów, podań i wierzeń, składa się około 150 obrazów najwybitniejszych mistrzów polskiego malarstwa m.in. takich, jak Józef Chełmoński, Jacek Malczewski, Vlastimil Hofman, Leon Wyczółkowski, Stanisław Kamocki, Stanisław Witkiewicz, Kazimierza Sichulski, Ferdynand Ruszczyc, Wincenty Wodzinowski, Aleksander Kotis, Stanisław Czajkowski, Aleksander Gierymski.

- Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważny w kulturze polskiej był rok polski, ale także jak ważna w kulturze polskiej była wieś, łąki, pola, lasy, jeziora i rzeki. Tym samym, czym dla Brytyjczyków i dla kultury brytyjskiej było morze i oceany, tym samym w kulturze polskiej jest ten sielski krajobraz - podkreśla A. Duszyk.

Wystawę ubarwiają i rozbudowują w dodatkowe wątki także inne muzealia etnograficzne oraz nawiązania literackie i poetyckie. Ucieszą oko sielskie pejzaże: pola, jeziora, rzeki, góry i lasy. Prace polowe determinowane zmieniającymi się cyklicznie: jesienią, zimą, wiosną i latem przypomną nam o dawnych czasach, o szacunku dla pracy i ziemi, która nas żywi. W naszej kulturze narodowej zdumiewa bogactwo polskich świąt i obyczajów. Rok złożony z trzystu sześćdziesięciu kilku dni stanowi miarę czasu przyjętą przez ludzkość, narzuconą ruchem ziemi.

Wystawie towarzyszy album.

 - Rok polski to swego rodzaju artystyczny kalendarz, przegląd pór roku, ale i obyczajów oraz tych czynności, które w danym czasie przyroda każe nam wykonywać - mówi Leszek Ruszczyk, dyrektor muzeum w Radomiu, zapraszając na wernisaż.

Eksponaty pochodzą z: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Sztuki w Łodzi, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Wsi Radomskiej, a także ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz od prywatnych kolekcjonerów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..