Trwają prace projektowe nad nową siedzibą Muzeum Wsi Radomskiej.
Przewidują one budowę budynku administracyjnego, kas biletowych, małej sali koncertowej, sali wystawowej, sklepiku, parkingu dla pracowników i gości z miejscem dla kamperów oraz stacją ładowania samochodów elektrycznych, a także małej farmy fotowoltaicznej. Koszt przygotowania dokumentacji to 1,2 mln zł, a środki na ten cel przeznaczył samorząd województwa mazowieckiego.
Umowę na wykonanie dokumentacji budowlanej podpisali w amfiteatrze na terenie radomskiego skansenu Ilona Jaroszek, dyrektor MWR, i Grzegorz Dresler, architekt, właściciel DRESLER STUDIO Studio Architektura i Urbanistyka.
- Wybudowanie nowoczesnej strefy wejścia do Muzeum Wsi Radomskiej to jedno. Nasza strefa wejścia to nie tylko pomieszczenia biurowe. W tych używanych dziś trudno już pracować. Budynek, który będzie miał prawie 4000 m kwadratowych kubatury, to również sale koncertowe, sale konferencyjne, nasza biblioteka, magazyny dla naszych zbiorów, jak również pracownie dla działu oświatowego czy też księgowości. Obiekt będzie na miejscu obecnego parkingu. Parking będzie przeniesiony na działkę naprzeciwko muzeum - mówi I. Jaroszek. - Jesteśmy bardzo dobrze dofinansowanym muzeum, tworzymy dużo inwestycji, ale to zasługa zespołu, z którym pracuję, i bardzo dobrej współpracy z samorządem - dopowiada
W spotkaniu uczestniczył również Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego, i Tomasz Śmietanka, radny województwa mazowieckiego.
- Rozpoczęcie prac nad budową nowej siedziby Muzeum Wsi Radomskiej to kolejna inwestycja realizowana w instytucji kultury, prowadzonej przez samorząd województwa mazowieckiego. Dziś część administracyjna jest zlokalizowana w kilku obiektach, które są kosztochłonne, jeśli chodzi o trzymanie i ogrzanie tych obiektów - mówi R. Rajkowski.
Jak podkreślił T. Śmietanka, zachowanie dziedzictwa kulturowego polskiej wsi jest bardzo ważne również dla sejmiku Mazowsza. - Znajdujemy się w takim momencie historii, że polska tradycyjna wieś, która przez dziesięciolecia nie zmieniała się, w tej chwili praktycznie przeszła do historii - powiedział.
Dokumentacja budowlana ma być przygotowana do końca kwietnia 2024 roku.Dokumentacja budowlana ma być przygotowana do końca kwietnia 2024 roku, a prace budowlane powinny rozpocząć się w trzecim kwartale 2024 roku i mają trwać około dwóch lat. Szacowany koszt inwestycji to ponad 50 mln zł.
- To miejsce szczególne. Budynek stanie w sąsiedztwie przepięknego skansenu. Chcieliśmy dopasować się do tej zabytkowej, historycznej zabudowy. Nowy budynek będzie nawiązywał formą do folwarku, który będzie miał wykończenie z drewna elewacji i dachu. Budynek nie będzie konkurował intensywną formą z tym pięknym krajobrazem. Opracowujemy koncepcję, która będzie wpasowana w ten krajobraz - zapewnia G. Dresler.
Podpisanie umowy miało miejsce w Amfiteatrze na terenie MWR.