Nowy numer 48/2023 Archiwum

Weź udział w szachowych potyczkach

Już 4 października rozpocznie się VII Memoriał Szachowy "Herbu Radomia" im. Stanleya Krola.

Celem turnieju jest m.in. upamiętnienie szachowej pasji Stanleya Krola i realizacja dawnych planów radomskich szachistów.

Stanisław Król urodził się 18 maja 1924 r. w Radomiu. W 1943 r. został wywieziony przez niemieckich okupantów do obozu pracy, a w 1954 r. jako inżynier elektryk zaczął pływać na statkach do Japonii. Ważnym wydarzeniem w jego karierze było prowadzenie wykładów i szkoleń personelu w Iranie, podczas budowy statków dla floty szejka irackiego.

Stanley Krol (imię i nazwisko po osiedleniu się w USA) był szachistą amatorem. W szachy zaczął grać w wieku 13 lat. Po osiedleniu się w Tobyhanna (stan Pensylwania) zaczął regularnie odwiedzać klub szachowy w Strousburgu oraz brać udział w lokalnych turniejach, a także w Otwartych Mistrzostwach Stanów Zjednoczonych. Jednym z jego sukcesów było zajęcie pierwszego miejsca w grupie B, w Mistrzostwach Stanów Zjednoczonych Seniorów, w grupie powyżej 50. roku życia. Szachy towarzyszyły mu przez całe życie. W pewnym okresie swojej kariery prowadził klub szachowy The Chess Castle w okręgu Brooklyn (Nowy Jork). Wielokrotnie wygrywał turnieje organizowane w kręgu inżynierów pracujących dla Newport News Shipyard & Dry Dock CO.

W 1993 roku Stanley Krol napisał list do radomskich szachistów, w którym zaproponował utworzenie dorocznego otwartego turnieju „Herbu Radomia”. W ostatnich latach życia Stanley Krol powrócił do Polski. Zmarł 22 października 2008 roku w Białymstoku.

Organizatorem VII memoriału Szachowego „Herbu Radomia” im. Stanleya Krola jest Uczniowski Klub Sportowy „Roszada” wraz z Akademią Szachową Marka Niedźwieckiego przy współpracy RKSG „Radomig”.

Szachiści spotkają się w RKSG Radomig przy ul. Mazowieckiego 13a w Radomiu.

Turniej zostanie rozegrany systemem szwajcarskim lub rundowym (w zależności od ilości zgłoszeń) z tempem P'50 + 10''.

Zgłoszenia należy przesłać do 3.10.2023 r. poprzez stronę https://www.chessarbiter.com/turnieje/2023/ti_5896/

Można również zarejestrować się mejlowo: marek_niedzwiecki@op.pl lub w dniu zawodów.

Dodatkowe informacje: tel 502 147 317

Program zawodów: 4 października o godzinie 17.30 zostanie rozegrana pierwsza runda. Pozostałe w kolejne środy o godz. 17.30. Uroczystość zakończenia turnieju, wraz z wręczeniem nagród, odbędzie się około godz. 19.30 w środę 6 grudnia po zakończeniu wszystkich rund.

Na zwycięzców czekają nagrody: puchar oraz 3 medale za I, II i III miejsce. Wysokość nagród finansowych zależy od liczby uczestników turnieju.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy