W bazylice św. Kazimierza w Radomiu bp Marek Solarczyk przewodniczył Mszy św., która była sprawowana z racji 20. rocznicy nadania tytułu bazyliki mniejszej parafialnemu kościołowi na Zamłyniu. Uroczystość wpisała się również w inaugurację Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Radomiu.
Ks. Jarosław Wojtkun, proboszcz parafii św. Kazimierza, powiedział, że pierwszym zdaniem rozpoczynającym rok 2003 w kronice parafialnej jest wpis ks. inf. Adama Sochy, pierwszego proboszcza i budowniczego tej świątyni. "Rok obecny rozpoczynamy oczekiwaniem na wielkie wydarzenie dla tutejszej parafii. Ksiądz biskup ordynariusz Zygmunt Zimowski podjął decyzję wystąpienia do Stolicy Apostolskiej z prośbą o podniesienie do godności bazyliki tutejszego kościoła parafialnego. - To oczekiwanie zaowocowało 21 września 2003 roku uroczystością ogłoszenia kościoła św. Kazimierza bazyliką mniejszą. Mija 20 lat od tamtego wydarzenia. W 1983 roku św. Kazimierz Królewicz został ogłoszony patronem Radomia, dokładnie 500 lat od jego śmierci. Tutaj św. Kazimierz odbiera cześć w znaku relikwii złożonych w kaplicy wotywnej. Swoistym nawiązaniem do świętego są słodkie wypieki w postaci kluczy św. Kazimierza. Jeden z nich będzie przekazany księdzu biskupowi w czasie procesji z darami - mówił ks. Wojtkun. - Tytuł bazyliki będącej znakiem szczególnej więzi z osobą następcy św. Piotra podkreślony jest także obecnością drewnianego ołtarza, przy którym święty dziś Jan Paweł II sprawował Eucharystię 4 czerwca 1991 roku w Radomiu. Ołtarz ten jest centralnym miejscem kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej.
Ks. Wojtkun przypomniał, że dzisiejsza Eucharystia jest także oficjalną inauguracją Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.
W homilii bp Solarczyk przypomniał, że kilka dni temu przypadała 565. rocznica urodzin św. Kazimierza. - Wspominamy go i wierzymy w jego orędownictwo, bo był człowiekiem, który potrafił dzięki pomocy innych, ale i swojej wrażliwości i odpowiedzialności, przyjąć Boga do swojego życia. Ta obecność Boga była dla niego ważna i fundamentalna. Św. Kazimierz pielęgnował ją i chronił. Ten wspomniany przez księdza proboszcza klucz jest nawiązaniem do historii z naszego miasta Radomia. Królewicz chciał modlić się w kościele farnym. Nie mógł się tam dostać. Potem otrzymał klucz, aby zawsze mógł adorować Najświętszy Sakrament, a potrzebował tego - mówił bp Solarczyk.
Bp Marek przywołał także pochodzącą z Radomia sługę Bożą Wandę Malczewską. - Niosła w sobie wyjątkową wrażliwość na to, co Boże, łącznie z tym, że Bóg objawiał jej pewne tajemnice, chociażby tajemnice wpisane w Eucharystię. Sługa Boża przekazywała, jak Bóg jest bogaty swoimi darami, jak jest niepojęty w swojej miłości - podkreślał ordynariusz.
Bp Solarczyk mówił też, że dziś w Radomiu rozpoczyna się Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, w czasie którego m.in. odbędzie się pokaz filmu poświęconego bł. Natalii Tułasiewicz, patronce polskich nauczycieli, która zginęła w obozie koncentracyjnym Ravensbrück. Jak podkreślił ordynariusz, była to niesamowita postać, która niosła wyjątkowe przesłanie, że mamy być blaskiem, który będzie pomagał innym iść do Boga.
- Św. Kazimierz, służebnica Boża Wanda Malczewska i bł. Natalia do dzisiaj są świadkami tego, co bliskość Boga wnosi w życie człowieka, jak je przemienia i jak pomaga chronić to, co jest darem Boga na ziemi, ale i na wieki - powiedział na zakończenie homilii ordynariusz.