Nowy numer 09/2024 Archiwum

Roraty 2023 z "Małym Gościem Niedzielnym"

Budujemy stajenkę dla Jezusa - materiały "Małego Gościa Niedzielnego" na Roraty 2023

Osiemset lat temu, w grudniu 1223 roku, św. Franciszek wybudował pierwszą w historii bożonarodzeniową stajenkę. Powstała ona w niewielkiej włoskiej miejscowości o nazwie Greccio. Franciszek pragnął "przynajmniej jeden jedyny raz ujrzeć na własne oczy narodziny Bożej Dzieciny". 25 grudnia z różnych stron przybyło do Greccio wielu braci oraz okoliczni mieszkańcy. Zobaczyli ustawiony żłób z sianem, obok którego stały wół i osioł. Kapłan odprawił na żłobie Eucharystię, ukazując związek między Wcieleniem Syna Bożego a Eucharystią.
W Greccio nie było żadnych figurek - stajenka została stworzona przez tych, którzy tam byli obecni. Do wydarzeń, które miały miejsce 800 lat temu w Greccio, nawiązują materiały duszpasterskie, które redakcje "Gościa Niedzielnego" i "Małego Gościa" oraz wydawnictwo Serafin proponują na tegoroczne Roraty. W czasie kazań przedstawiana będzie postać budowniczego stajenki, czyli św. Franciszka, i najważniejsze epizody z jego życia. Dzieci, zbierając obrazki przedstawiające wydarzenia z życia Biedaczyny z Asyżu i umieszczając je na specjalnej "budowlanej" planszy, przez cały Adwent będą budowały w swoich sercach stajenkę dla Jezusa. Skorzystają z rad i wskazówek udzielanych przez św. Franciszka, podobnie jak robotnicy, stawiając jakąś budowlę, korzystają z projektu stworzonego przez architekta. A pod koniec Adwentu do wybudowanej przez siebie stajenki wprowadzą Lokatorów: Józefa, Maryję i nowo narodzonego Jezusa.

Jak co roku towarzyszyć nam będzie specjalnie na tę okazję skomponowana piosenka roratnia pt. "Cuda dzieją się" w wykonaniu Magdy Anioł i Adama Szewczyka.

Materiały roratnie składają się z:
Obrazków dla dzieci na każdy dzień Rorat
Pierwszego dnia dzieci otrzymają planszę, na której w wyznaczonych miejscach będą przyklejać obrazki otrzymywane podczas Rorat każdego dnia Adwentu. Na ich odwrocie zostały wydrukowane zadania oraz pytania na poszczególne dni Rorat.

Zeszytu z kazaniami roratnimi (wersja papierowa lub PDF)
Jest przeznaczony dla kapłana prowadzącego Roraty. Znajdują się w nim także propozycje zadań i pytań na każdy dzień oraz tekst piosenki roratniej "Cuda dzieją się" z nutami i akordami na gitarę.

Płyty CD (CD audio lub pliki mp3)
Zawiera nagrania do wykorzystania podczas nauk roratnich i piosenką roratnią "Cuda dzieją się" w wykonaniu Magdy Anioł i Adama Szewczyka. Zawiera również wersję instrumentalną utworu.
Dekoracji do kościoła
Przedstawia św. Franciszka przy budowie bożonarodzeniowej stajenki. Widnieje na niej także hasło tegorocznych Rorat: "Franciszkowy plac budowy".

Materiały dostępne są na:

  • sklep.gosc.pl
  • u kolporterów „Gościa Niedzielnego”
  • w dziale sprzedaży Instytutu Gość Media, tel. 32 251 85 24, sprzedaz@igomedia.pl
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy